MedyaFaresi MedyaFaresi

Financial Times: AB ekonomisi Türkiye'siz bir şey yapamaz!

Financial Times gazetesi Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle ilgili değerlendirmelerin yer aldığı 48 sayfalık bir okurlarına ek olarak dağıtı.

Eklenme: 03 Aralık 2010 10:28 - Güncelleme: 27 Kasım 2015 07:36
Dergideki yazılardan birinin başlığı, "Yakın Bir İlişki".

James Wilson imzalı yazıda, Türkiye'nin Alman iş adamları için hayati önemde bir pazara dönüştüğü belirtiliyor.

Aynı şekilde Almanya da Türkiye'nin ihraç ürünleri için yine hayati önemde bir ülke Wilson'a göre ve iki ülke arasındaki bağ da güçleniyor.

Binlerce Alman işletme, düşük maliyetli üretici olmaktan önemli bir pazar dönüşen Türkiye'yi keşfetmeye başladı, nihayetinde Türkiye yatırımcılar ve ihracatçılar için Orta Doğu'nun bazı kesimlerine ve Akdeniz'e ulaşmak için bir geçiş noktası.

Türkiye'yle Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği anlaşması sonrası Türkiye'yle Almanya arasındaki ticaret hacmi iki katına çıkmış durumda.

En önemli göçmen grubu Türkler

2008 yılı itibarıyla Türkiye Almanya'ya 13 milyar dolar değerinde ürün ihraç etmiş ki bu Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'u.

Türkiye'den Almanya'ya elli yıl boyunca devam eden göç de kuşkusuz Avrupa'nın bu en kalabalık iki ülkesi arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine de katkı sağladı.

Türkler yaklaşık 3 milyon kişiyle Almanya'nın en önemli göçmen grubunu oluşturuyor ve Almanya'da Türk girişimcilerin sahibi oldukları fabrikalarda yaklaşık 350 bin kişi çalışıyor.

Ama ilişkiler karşılıklı: Her yıl Türkiye'yi ziyaret eden Almanların sayısı 4 milyonu geçiyor.

Köln merkezli Türk Alman Ticaret ve Endüstri Odası'nın verilerine göre 3700'den fazla Alman şirket, Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Bunların üçte ikisi son altı yılda Türkiye pazarına girdi.

Ayrıca Türkiye Almanya'ya genellikle tarım ya da tekstil ürünleri ihraç ederdi. Artık, elektronik mallar ve otomobiller, önemli ihraç mallarını oluşturuyor.

Türkiye'ye en fazla dış yatırım ise yine Almanya'dan geliyor.

Bu verileri sıralayan James Wilson, yazısını, Türkiye'ye yatırımı teşviği amaçlayan yine Türkiye'ye bağlı bir birimin Almanya'daki temsilcisi Michael Maasmeier'in şu sözleriyle noktalamış:

"Türkiye, büyüyen bir pazar ve stratejik bir ortak olarak, Avrupa ekonomisi için sadece imtiyazlı ortaklıkla yetinilemeyecek kadar önemli bir ülkedir. Avrupa Birliği ekonomisi uzun vadede, son derece önemli bu piyasa olmadan bir şey yapamaz".

BBC Türkçe