MedyaFaresi MedyaFaresi

FETÖ’nün iş adamları davasında 434 sanıktan sadece 86’sı yargılanıyor

TUSKON'un 1 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen 5. Olağan Genel Kurulunda yaşananlar hala hafızalarda tazeliğini koruyor.

Eklenme: 19 Haziran 2019 13:35 - Güncelleme: 19 Haziran 2019 14:56

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik kapatılan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) 01 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen 5. Olağan Genel Kurulunda yaşananlar hala hafızalarda tazeliğini koruyor.

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve iktidar partisini hedef alan konuşmasını Konfederasyon üyesi ve yöneticisi ünlü iş insanları ayakta alkışlamış; toplantı görüntüleri basına yansımıştı. 

İşte o görüntüler:

Kamuoyunun günlerce konuştuğu bu görüntüler ise darbe girişiminden sonra soruşturma konusu olmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ağustos 2016’da başlatılan soruşturmada TUSKON üyesi olan ve toplantıda yer alan iş insanlarına yönelik operasyon yapıldı.

Toplantıya katılan 434 iş insanından sadece 86’sı hakkında soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmanın önemli simaları ise İBB eski belediye başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile Güllüoğlu Baklavalarının sahibi Faruk Güllüoğlu oldu. Kavurmacı ve Güllüoğlu, terör örgütü üyeliği suçlamasıyla hala tutuklu yargılanıyor.

Kavurmacı ve Güllüoğlu ile birlikte, halihazırda 7 kişi tutuklu yargılanırken; 86 sanık hakkında açılan davanın 14’üncü celsesi 2 gündür Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki duruşma salonunda yapılıyor. İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve cuma gününe kadar devam edeceği tahmin edilen duruşmalarda Kavurmacı ailesinin şirketinde çalışanlar tanık olarak dinlendi.

Şirkette, Kavurmacıların asistanlığını yapan Ö.K. tanık sıfatıyla verdiği ifadesinde şirkette en yetkin kişinin Ahmet Sait Kavurmacı olduğunu belirterek, “17-25 Aralık sonrası Ömer Faruk Kavurmacı ciddi imtina etti. Ömer Faruk Kavurmacı, tavrını devletten yana koymuştu. Babası Mustafa Şevki Kavurmacı’yı bilemem ama Ömer Faruk Kavurmacı, devletle kavgayı doğru bulmuyordu.

Şirketin Aymerkez binasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da resimleri asılmıştı. Bana ilginç gelmişti ama Ömer Faruk Kavurmacı ile Ahmet Sait Kavurmacı çizgisi farklıydı. Cumhurbaşkanının resimlerinin asılma talimatını Ömer Faruk Kavurmacı vermişti.

Ahmet Sait Kavurmacı, Amerika’ya gittikten sonra Ömer Faruk Kavurmacı’dan talimat almaya başladık. Ömer Faruk Kavurmacı bize Ahmet Sait Kavurmacı’nın şirketle alakasının kalmadığını bildirildi” diye ifade verdi.

ŞAMİL TAYYAR’IN “FETÖ BORSASI” İDDİALARI

Ömer Faruk Kavurmacı da duruşmada verdiği ifade TUSKON’un firari başkanı Rızanur Meral’in Mart 2014’de Erdoğan’ı hedef alan konuşmasını alkışlamadığını dile getirerek, “Açılış konuşması dışında Rızanur Meral’in, tehdit konuşmalarını alkışlamadım. Konuşmanın başından sonuna kamera kaydı var. Orada ayağa kalkıp alkışlayanların bir kısmı tutuksuz yargılanıyor. Büyük çoğunluğu hakkında ise soruşturma açılmadı. Alkışlayanlar yargılanmazken o konuşmayı alkışlamayan, ayağa kalkmayan biri olarak 34 aydır tutuklu yargılanmama anlam veremiyorum” dedi.

İyi de Rızanur Meral’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve iktidar partisini tehdit konuşmasını alkışlayanlar neden yargı önüne çıkarılmamıştı? Koca 434 kişiden sadece 86 kişi hakkında dava açılırken o toplantıda yer alan İsmail Hakkı Kısacık, Cahit Durmaz, Murat Atakan Kayalar, Ahmet Küçükbay ve Mehmet Zenginer gibi isimler de tutuksuz yargılanmıştı.

Konuşmanın yapıldığı salonda bulunan, hatta alkışladıkları kameralarca da tespit edilen Nurettin Eroğlu, Süleyman Çetinkaya, Aykut Büyükekşi, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Yaşar Küçükçalık, Mehmet Gür, Ali Akbulut, Mehmet Demir, Uğur Murat Gültekin, Abdülkadir Atmaca, Ebubekir Koyuncu, Efsane Turan, Murat Aksu gibi önemli isimlerle ilgili ise dava açıldığına dair bir bilgi kamuoyuna yansımadı.

Bu yaşananlar, akıllara AKP eski milletvekili Şamil Tayyar’ın “Parası olan işadamları para karşılığında serbest kalıyor. FETÖ Borsası var” ifadelerini getirirken hatırlanacağı üzere, Şamil Tayyar’ın bu ifadesinin ardından savcılık iddialar üzerine soruşturma başlatmıştı. Tayyar da, Ankara Adliyesi’nde çağrılarak Cumhuriyet Savcısı Atilla Ceylan’a tanık sıfatıyla ifade vermişti.

Tayyar’ın bu iddialarından bir süre sonra da İstanbul Adliyesinde görevli iki savcı ile ilgili de “FETÖ Borsası” iddiaları üzerine soruşturma başlatılmış bu iki savcı HSK tarafından görevden alınmıştı. Açığa alınan Cumhuriyet Savcılarından İsmet Bozkurt, Fethullahçılar içerisinde yer aldığını itiraf eden,Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince hakkında başlatılan FETÖ soruşturmasında ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı vermişti.

Şamil Tayyar’ın “FETÖ Borsası” iddiaları ve İstanbul Adliyesi’nde görevli iki savcı hakkında soruşturma başlatılması da haklı olarak ‘TUSKON soruşturma dosyasına da müdahale mi edildi?’ sorusunuakıllara getiriyor. Eğer soruşturma safhasında bir müdahale yapılmadıysa da 434 kişiden neden sadece 86 kişi yargılanıyor, biri bunu kamuoyuna açıklamalı.

BİNALİ YILDIRIM’IN TEPKİ ÇEKEN SÖZLERİ

Gazeteci İsmail Küçükkaya moderatörlüğünde yapılan İmamoğlu-Yıldırım ortak yayınında her iki adaya da ‘FETÖ ile mücadele’ konusunda soru soruldu ve her iki adayında 3 dakika da bu soruyu cevaplaması istendi. AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın FETÖ ile mücadele konusunda “Bu yapının ibadet kısmı var, ticaret kısmı var bir de ihanet kısmı var. Bizi ilgilendiren ihanet kısmı ve bunlarda şimdi mahkemelerde hesabını verecek” şeklinde verdiği cevap büyük tepki çekmişti.

Çağdaş Ulus

Odatv.com

Etiketler : TUSKON, video, fetö, haber