MedyaFaresi MedyaFaresi

Fethullah Gülen'in o tavsiyesini Başbakan'a aktardım!

MEDYAFARESİ ÖZEL VİDEO Gülen ile görüşen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, izlenimlerini Ömer Şahin'in programında açıkladı.

Eklenme: 22 Mayıs 2013 21:55 - Güncelleme: 28 Mart 2016 17:04
BÜLENT ARINÇ, FETHULLAH GÜLEN AÇIKLAMASI VİDEO!

Erdal Ergüler / Medyafaresi.com

Görüş Farkı'nın bu haftaki stüdyo konuğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç oldu. Bülent Arınç, Fethullah Gülen'le niye görüştü, Arınç-Gülen görüşmesinin perde arkasında neler yaşandı, Başbakan Erdoğan'ın ABD seyahatinin kameralara yansımayan detayları neler, sorularını canlı yayında cevapladı.

Bülent Arınç konuşmasında  Fethullah Gülen'in kendisini çok sıcak karşıladığını söyledi. AKP'li bir Fethullah Gülen beklemiyoruz ve istemiyoruz, Kendisinin izni olmadan bunları konuşmak doğru olmaz. Daha başarılı olmamızı, bazı konularda hassasiyet göstermemizi istedi bizden. Gurbet hasreti yaşayan, mağdur edilmiş bir insan ancak bazı nedenlerden dolayı orada kalması gerekiyor dedi. Bunlar özel şeyler girmek de çok doğru olmaz diye açıklamalarına devam etti.

Bu görüşmeyi, dışarıdan bir insanın ziyareti olarak algılamak doğru olmaz. Bu eski bir dostun ziyaretidir. Hoca Efendi, 1975-76 yıllarında Manisa'da vaizlik yapıyordu. Ben de o sıralarda Manisa'da avukatlık yapıyordum. Bizler kendisinin vaazlarını çok beğenir sürekli takip ederdik. Çok bilgili bir insandı. Etrafında güzel dostları vardı. O da bizi sevdi.

28 Şubat döneminde kendisine büyük iftiralar atıldı. Örgütle suçlandı, laikliğe aykırı suçlarla suçlandı. Her aşamada kendisinin yanında olan biri olarak, hem şahsım hem de milletvekilliği sıfatımla kendisine destek oldum. Hamdolsun ki tüm suçlamalardan tüm davalardan beraat etti. O dönemde hem yaşadığı sıkıntılardan hem de Türkiye'deki ortamdan uzaklaşmak için ABD'ye gitti.

Sayın Başbakan bu ziyareti kendisini vekilen gerçekleştirdiğimi söyledi. Bana sorulsaydı ben de öyle derdim. Bu ziyaret hemen hemen 40 yıldan beri kendisini seven sayan bir insanın yüzünü görebilmek için yapılan bir ziyarettir. Sayın Başbakanımız da selamlarını iletti. 'Hoca Efendi'nin bizden bir emirleri olur mu?' diye sormamı istedi. 

HÜKÜMETLE CEMAAT ARASINDA SOĞUKLUK YOK

Başbakan bizden 'sevgilerimi iletin, bir emri olur mu, tavsiyeleri olur mu öğren' dedi. 3 saate yakın birlikte olduk. Hükümetle cemaat arasında bir soğukluğun olduğu söyleniyor.

 Bunları kesinlikle reddediyorum. Hoca Efendi'yi tanımayanlar böyle söylüyor.

Hoca Efendi siyaset üstü bir insan. Onu bir partinin dar kalıpları içerisinde düşünmemek lazım.
Türkiye'yi ve dünyayı çok yakından takip ediyor. Başbakanın şahsına karşı çok büyük duaları var ve çok seviyor. Ancak bazı konularda, üslup konusunda bazı konulara dikkat etmemizi söylüyor.

Arada fitne çıkarabilecek laflardan uzak kalmak gerektiğini biz de o da ifade ediyoruz. Biz yanlış varsa düzeltebileceğimizi ifade ettim. O da bunlardan çok memnun oldu.

Hükümetle cemaat arasında bir rekabetin arasında köşe yazılarında söyleniyor. Hoca Efendi'nin hizmetini layıkıyla bilemediklerinden böyle kalıplara sokuyorlar.Hoca Efendi siyaset üstü bir insan, hükümetin her yaptığını aferin diyecek bir yaratılış da görmemek lazım.

Türkiye ve dünyayı yakından takip ediyor. Gününün büyük bir kısmını dünyada olanları okumakla ve analiz etmekle geçiriyor.

BAŞBAKAN'I TAKDİR EDİYOR

Sayın Başbakanımızı takdir ediyor. Hükümetimizin son 10 yıldır yaptığı işleri takdir ediyor.

Bazı yorumları okudukça ne kadar haklıymışım diyorum. Elimin boş döndüğümü yazanlardan, hoş karşılanmadığımı yazanlara kadar allah onlara izan verdik. Küskünlük kırgınlık iddiası doğru değil.

Çözüm sürecinin AKP'nin oylarını düşürdüğü iddiasının doğru olmadığını söyledi. Ancak CHP oylarında artış oldu bu doğrudur dedi.

Suriye konusunda ABD ile aynı görüşlerdeyiz. Olay Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi değil. Esad meşru değildir, Esad gitmelidir dedi.