MedyaFaresi MedyaFaresi

Fethullah Gülen'den önemli uyarı!

Fethullah Gülen, herkul.org internet sitesinde yayımlanan son sohbetinde çok önemli değerlendirmeler yaptı.

Eklenme: 15 Haziran 2012 14:19 - Güncelleme: 22 Şubat 2016 21:28

Gülen, Kur'an-ı Kerim'de istikameti, doğruluktan ayrılmamayı emreden ayetten hemen sonra "zalimlere eğilim göstermeyin" ikazının gelmesini ve hepsinin ardından da "namazı ikame edin" beyanının ne anlama geldiğini anlattı.

"Zalimlere, Hazreti Pir'in tevcihiyle, edna meyille meyletmeyin. Çok küçük bir meyil. Nefsine zulmedenlere, Hakk'ı hakikati görmezden gelenlere, adalet deyip adaletsizlik yapanlara, hak deyip haksızlık yapanlara, idare deyip insanların sırtından geçinenlere milletin malını hortumlayanlara zinhar meyl etmeyin. Meyledip onların içinde yerinizi almayın. Azıcık meyl olursa hiç farkına varmadan yavaş yavaş o levsiyat içine düşübelirsiniz de. Bu kafir de olabilir, münafık da olabilir, ama burada zalim diyor."

Hocaefendi, zulme meyletmenin insanı kötü akibete sürükleyeceğini söyledi.

"Milletin arpa kadar hakkını yeme zulumdür. Kendini, kendi yakınlarını, kendi taraftarlarını, kendi hizbini, kendisi gibi düşünenleri kayırma kollama adına her şeyi mübah sayma bir zulumdür. Bir haksızlıktır. Bir işe başladığı zaman ne kadar mameleki vardır onun. O işi yaptıktan sonra onun üzerine yığdığı şeylerin hepsi zulümdür. Ve onlara meyletme de bir insana ateşin mesh etmesi için dokunması için yeterli bir sebebdir."

Hocaefendi, namazın insanı zulümden alıkoyacağını vurguladı.

"Bir başka yerde de dendiği gibi Kur'an-ı Kerim'de 'namaz insanı fuhşiyattan ve münkirattan alıkor' diyor orada, "nehyeder" diyor. Bir insan mütemadi namaz kılıyor ve o namazı ikame ediyorsa o namazın hatırlatmalarıyla, yani 'bugün öğlen namazını sabah namazını kıldım, çarşıya çıkıyorum', hakikaten ikame etmişsem hakikaten Rabbimle münasebete geçmişsem, öyle bir alaka kurmuşsam, yolda giderken elim ayağım, gözüm kulağım, dilim dudağım dikkat ederim. Çarşıda pazarda bir işim, ticaretim varsa dikkat ederim. Yani 'Allah'ın huzurundan ayrıldım geldim' derim."

Hocaefendi, namazın Kur'an-ı Kerim'de anlatıldığı, Efendimiz'in tarif ettiği biçimde kılınırsa insanı her türlü zulüme girmekten koruyacağını söyledi.

"Allah'ı görüyor gibi, Allah tarafından görülüyor olma mülahazasıyla namazı kılmak lazım. Kendinden sıyrılarak kemer beste-i ubudiyet içinde Allah karşısında el pençe divan durmak lazım."

(Samanyolu Haber)