MedyaFaresi MedyaFaresi

Fethullah Gülen Taraf'ta yaşananlar için ne dedi?

Nagehan Alçı, Milliyet'teki köşesinde Taraf gazetesinde yaşanan olayları her açıdan yorumladı.

Eklenme: 05 Mayıs 2013 17:10 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 06:06

Taraf gazetesinin eski yazarı Rasim Ozan Kütahyalı\'nın eşi Nagehan Alçı, Milliyet\'teki köşesinde Taraf gazetesinde yaşanan olayları yorumladı.


İşte Alçı\'nın yazısının bir kısmı;

Olay nasıl başladı, bir hatırlayalım: Gazetenin yayın yönetmeni Oral Çalışlar Akil İnsanlar heyeti ile Karadeniz’de iken gazetenin patronu Başar Aslan yazı işleri müdürü Kurtuluş Tayiz’i Çalışlar’a haber vermeden görevden almaya kalktı. Aslan bunu duyan Çalışlar’ın telefonlarına dahi çıkmadı. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Oral Çalışlar istifa etti, çözüm sürecinde Taraf’ın çizgisini oluşturan kadro tasfiye edildi ve yazarların tamamına yakını istifa etti.
Bunlar neden yaşandı? Oral Çalışlar’a göre, Başar Aslan’ın tavrı birkaç gün içinde tamamen değişti. Çözüm sürecini destekleyen ve  Çalışlar’ı da bu nedenle yayın yönetmenliği koltuğuna oturtan patron, anlaşılmaz bir sebeple başka bir çizgiye kaydı.
İstifa eden Taraf yazarlarının ortak kanaati ise şu:
“Elinde finans gücü olan ve savaşın devamını isteyen bir dış kuvvet Taraf’ta darbe yaptı. Editoryal bağımsızlık ayaklar altına alındı. Yönetimde olan barıştan yana arkadaşlarımız sorgusuz sualsiz kovuldu. Başar Aslan’ın tavrı birkaç gün içinde 180 derece değişti. Bu değişikliğin nedenini sorduğumuzda hiçbir tatmin edici yanıt alamadık. Bizler de buna ahlaklı bir insanın vermesi gereken tepkileri verdik. Garip olan, bu kadar gazeteciyi işsiz bırakan ve barışa karşı olan bir darbenin büyük medyada hiç kınanmaması. Maalesef medyanın çoğunluğu, işsiz bırakılan gazeteciler konusunda ikiyüzlü.”
Buna karşılık Neşe Düzel ve ekibi de şöyle diyor:
“Kesinlikle barıştan yanayız. Ama demokrasisiz barış olmaz diyoruz. Barış sürecini dinamitleyecek yayınlar yapmayacağız, öte yandan demokrasiyi de sonuna kadar savunacağız. Hükümetle ilgili elimize ne belge gelse yayınlarız. Barış süreci var diye hükümeti hiç eleştirmeyelim tavrına giremeyiz. Oral Çalışlar döneminde bu tavra girildi. Taraf yine her zaman olduğu gibi hem demokrasi hem barış çizgisinde olacak.”

Fethullah Gülen’in endişeleri
Taraf ve Pensilvanya iddialarını sormak için muhatapları aradım. Süleyman Yaşar “Başar Aslan’la eskiden gelen bir hukukumuz olduğu sır değil. Zaman zaman yanına giderim, konuşuruz. Ama bu yaşananlarla ne ilgim olabilir? Zaten benim bunlara vaktim yok. Üstelik Neşe’nin işlerine de karışmam” dedi.
Gülen Hareketi ile ilgili iddialar için de hareketin ileri gelenlerinden birine sordum. Şu yorumu yaptı:
“Bunlar spekülasyon. Taraf’ta yaşananlarla hiç alakamız yok. Hocaefendi ‘Sulhta hayır vardır’ düşüncesiyle barış ve çözüm sürecine destek vermişti, hatırlarsanız. Hala o desteğin arkasında. Ancak bazı endişeleri var. Burada endişe kelimesinin altını çizmek istiyorum... Hocaefendi geçtiğimiz hafta bazı gazetecilerle görüştü. Mehmet Altan da oradaydı. Ben de bu görüşmenin tanığıyım. Asla Taraf’a dair bir şey konuşulmadı. Biz Oral Çalışlar’ı severiz, Taraf’ta yaşananlara çok üzüldük. Neşe Düzel, Çalışlar’dan daha iyidir demeyiz. İkisi de ayrı ayrı önemlidir. İddialar ‘Her Taşın Altında Cemaat Var’ paranoyasının bir ürünü.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN