MedyaFaresi MedyaFaresi

Feride ile yatıp, Feride ile kalkıyor

‘Alkışla besleniyoruz’Çalıkuşu’nun başrol oyuncusu Fahriye Evcen, Hello dergisinin son sayısına konuştu.

Eklenme: 30 Ocak 2014 09:39 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 07:02

Evcen, ‘Oyunculuk ego tatminiyle bütünleşmiş bir meslek. Sonuçta beğeni, alkış ve takdirle beslenen bundan müthiş haz duyan insanlarız; ama özel yaşantımda tam aksine, mümkün olduğunca uzak yaşamayı seviyorum’ dedi.


Küçük yaşta şatafatlı bir dünyanın ortasına düştüğünüzü hissetiniz mi?- Aslında hiçbir zaman öyle hissetmedim. Ne en başında ne de şimdi. Oyunculuk ego tatminiyle bütünleşmiş bir meslek olabilir. Sonuçta beğeni, alkış ve takdirle beslenen insanlarız; ama bu demek değil ki kendi yaşantımızda egosantrik insanlarız. Tam aksine, işin şaşaasından mümkün olduğunca uzak yaşamayı seviyorum. Rafine bir yaşam benimle daha çok örtüşüyor. Bu yüzden sade yaşamayı tercih ediyorum hayatımı.

Oyunculuk hayata bakışınızı hangi noktaya taşıdı?- Oyunculuk en başta gözlem gerektiriyor. Daha sonra etki tepki geliyor. Bu gözlemleri yaparken veya oyun halinde herhangi bir etkiye tepki gösterirken, aslında bunların bana ve hayatıma ne çok şey kattığını gördüm. Normalde hiç olmadığı kadar çok gözlem yapar oldum. İnsanların tepkisi dikkatimi çekmeye başladı. Oyunculuk idrak ve algılama kabiliyetimi artırdı diyebilirim.

Peki kendinizi ne kadar Feride, ne kadar Fahriye hissediyorsunuz?- Projenin hazırlık sürecinden beri Feride ile yatıyor, Feride ile kalkıyorum. Her gün onunla yaşıyorum. Neredeyse her gün aynaya Feride olarak bakıyorum. Feride konuşuyor, Feride yiyip içiyor, etkilenmemek mümkün değil.Her hafta bir boş günüm var sadece. O gün ve geceleri eve geldiğimde Fahriye’yim şu sıralar. Neyse ki Feride’yi çok seviyorum (gülüyor). Onun duygularını fütursuzca yaşaması benim eksik bir yanım mesela. Beni tamamlayan tarafları var. Bu yüzden sorun olmuyor.

Aşırı kontrollü olmak sizi yormuyor mu? Sizde “koyver gitsin” hali pek yok gibi.- Evet yok galiba (gülüyor). “Yaptığın şeyler için değil yapmadıkların için pişman olursun” lafı bana çok anlamlı gelmiyor. O zaman olur olmaz her şeyi yapalım, hataları tekrarlayalım veya doğru olmadığını bildiğimiz halde yanlışlara hizmet edelim. Bence böyle de olmamalı. Amaç mutlu ve huzurlu olmaksa, “Yap gitsin” deyip sonrasında üzüleceğimiz şeyler de yapmamalıyız.

Çalıkuşu"'nun Feride'si olarak söylediğiniz "Bahçede Yeşil Çınar" türküsü ile sosyal medyanın gündemine oturdunuz. Müzik virüsü var mıydı?- Vardı... Esasen müzik, çocukluğumda ilgi duyduğum ve ailemin üstüne gittiği alanlardan biriydi.Birkaç enstrümana ilgim vardı ama piyanoyu ilerletmeye vakit bulabildim ancak. Şu sıralar evdeki piyanomla sadece bakışıyoruz ama seviyorum arada çalmayı. Müzik kulağım, nota ve solfej bilgimden şarkı söylerken faydalanıyorum. Önceden edindiğim bu bilgiler şimdi bana yardımcı oluyor.

Vatan