MedyaFaresi MedyaFaresi

Fenerbahçe ve Beşiktaş şokta! 2 yıl Avrupa'dan men...

2011 yılında Türkiye’de patlak veren şike vakası konusundaki kararı merak konusu olan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ilk resmi adımını attı

Eklenme: 10 Haziran 2013 16:19 - Güncelleme: 07 Ocak 2016 01:54

Beşiktaş ve Fenerbahçe UEFA Disiplin Kurulu’na sevkedildi.

Fenerbahçe’den 5, Beşiktaş’tan ise 2 yönetici UEFA müfettişlerinin dosyayı incelemesi sonucunda Disiplin Kurulu’na sevkedildi. Savunmalar 20 Haziran’a kadar yapılacak ve 24 Haziran haftasında karara bağlanacak.

Fenerbahçe’nin dosyasını UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu 22.06.2013 tarihli toplantısında değerlendirecek. Duruşmalar 21 ve 22 Haziran’da Nyon’da yapılacak. UEFA’nın 24 - 30 Haziran’da kesin kararını açıklaması bekleniyor.

FENERBAHÇE İÇİN 2 YIL MEN İSTENİYOR

UEFA Müfettişleri\'nin Disiplin Kurulu\'na sevkettiği isimler arasında Fenerbahçe\'den; Başkan Aziz Yıldırım, Yöneticiler Alaeddin Yıldırım (eski yönetici), Mehmet Şekip Mosturoğlu, İlhan Yüksel Ekşioğlu (Kulüp YK Üyesi) ve alt yapı koordinatörü Cemil Turhan bulunuyor.

Sarı-Lacivertli kulübün gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men edilmesi talep ediliyor.

BEŞİKTAŞ İÇİN 1 YIL MEN İSTENİYOR

UEFA Müfettişleri\'nin Disiplin Kurulu\'na sevkettiği isimler arasında Beşiktaş\'tan Serdar Adalı ve Tayfur Havutçu bulunuyor. Beşiktaş\'ın Avrupa Kupaları\'ndan 1 yıl men cezası isteniyor ve bu cezanın 2013-2014 sezonunda uygulanması talep ediliyor

Bu arada Fenerbahçe’den konula ilgili KAP’a bildiri yaptı;

"UEFA Disiplin Müfettişinin raporu tarafımıza ulaşmış olup konuya ilişkin savunmamızın 20.06.2013 tarihine kadar sunulması istenmektedir. UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu 22.06.213 tarihli toplantısında konuyu değerlendirecektir."

Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

UEFA Disiplin Müfettişinin 2011 yılında açılan dosyaya ilişkin hiçbir savunma ve delilin yer almadığı, çeşitli kaynaklardan alınmış iddia dayanakları ile tanzim edilmiş raporu tarafımıza ulaşmış olup sonuç kısmında,

1) Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ve Yöneticilerimiz Sayın Alaeddin Yıldırım, Sayın Mehmet Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Yüksel Ekşioğlu(Kulüp YK Üyesi) ve Sayın Cemil Turhan’ın disiplin ihlali işledikleri (Disiplin Düzenlemesi Madde 5) iddia edilmekte,

2) Anılan yöneticilerimiz için futbol faaliyetleri konusunda hak mahumiyeti talep edilmekte,

3) Kulübümüzün doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu iddia edilmekte,

4) Anılan sebeplerle Kulübümüzün gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men edilmesi talep edilmektedir.

Aynı yazıda konuya ilişkin savunmamızın 20.06.2013 tarihine kadar sunulması istenerek, UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu’nun 22.06.2013 tarihli toplantısında konuyu değerlendireceği ifade edilmektedir.

Beşiktaş Kulübü’nün açıklaması ise şöyle:

"10 Haziran 2013 tarihinde UEFA tarafından Şirketimize yapılan yazılı bildirime göre; 11 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Spor takımları arasında Kayseri’de oynanan 49’uncu Türkiye Ziraat Kupası final maçının sonucuna etki etmek gerekçesiyle eski asbaşkanımız Serdal Adalı ve eski antrenörümüz Tayfur Havutçu ile birlikte Şirketimiz aleyhine 03 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde UEFA Avrupa Ligi 2013-2014 Sezonu talimatı idari kriterlere ayıkırılık iddiasıyla Şirketimiz ile yukarında adı geçenler Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bulunmaktadır.

UEFA Disiplin Müfettişi’nin sunmuş olduğu raporda 3 adet iddiası bulunmaktadır.

1. Beşiktaş JK’yı 2013/2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi müsabakalarından men etmek,

2. Disiplin Talimatının ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak Disiplin Kurulu tarafından kararlaştırılacak bir süre boyunca gelecekteki UEFA müsabakalarından men etme yönünde Beşiktaş JK’ya karşı ilave yaptırım uygulanmasını değerlendirmek,

3. Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu hakkında futbolla ilgili her türlü faaliyete katılmalarını kılacak şekilde ömür boyu men cezası uygulamak.

Bu disiplin süreciyle ilgili olarak Şirketimizin ve adı anılan ilgililerin 19 Haziran 2013 tarihine kadar gerekli beyanlarda bulunma hakları söz konusu olup, konu ile ilgili kararın 21 Haziran 2013 tarihi itibariyle verileceği bildirilmiştir."

DHA