MedyaFaresi MedyaFaresi

Fazıl Say Türkiye'yi, Türkiye Avrupa'yı terk ediyor!

Medyafaresi.com yazarı Gökhan Kaya Fazıl Say'a verilen cezayı değerlendirdi, ifade özgürlüğünün dini değerlerle kısıtlanamayacağını belirtti

Eklenme: 16 Nisan 2013 11:18 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 13:48

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 10 ay hapis cezası almıştı.

Gökhan Kaya da yazısına Fazıl Say'ın sıradan biri olmadığını, dünyanın herhangi bir ülkesinde Türk denildiğinde akla gelen birkaç isimden biri olduğunu belirterek başladı.

8 yıl önce AB'ye tam üyelik müzakereleri başladığında herkesin demokrasi adına çok umutlu olduğunu ancak Fazıl Say kararının Türkiye'nin Batı medeniyetinin parçası olma ülküsünün zıttı  bir karar olduğunu belirtti.

Yazar," Bana kalırsa şiir zaten doğrudan dinin kaynağına hakaretten çok, iki yüzlü ve riyakar din adamlarını eleştiren bir metin. Fazıl Say bir nevi Hrant Dink gibi anlama sorunu olan ya da anlamaya niyeti olmayan hukukçuların kurbanı oldu." dedi.

İşte Gökhan Kaya'nın yazısı;

Piyanist Fazıl Say  'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 10 ay hapis cezası aldı.

Fazıl Say sıradan biri değil. Bugün dünyanın herhangi bir ülkesinde Türk denildiğinde akla gelen birkaç  isimden biri.

Bu nedenle karar kısa bir süre içerisinde küresel bir haber haline geldi. Belki de son yıllarda olmadığı kadar onlarca ülkede Türkiye konuşuldu.

Dünyanın mevzuya bakış açısını en iyi özetleyen yorumlardan birisi sanırım Guardian'dan geldi: 'Türkiye için üzücü.'

Biliyorsunuz bundan 8 yıl önce AB'ye tam üyelik müzakereleri başladığında herkes çok umutluydu. Yüzlerce yıllık muasır medeniyet rüyası gerçek olmuştu sanki.

O sevincin üzerinden çok sular aktı. Türkiye'nin tercihlerinden çok AB projesinde yaşanan tıkanmalar ve Türkiye'yi Batı medeniyetinin parçası olarak görmeyen sağ siyasi partilerin iktidara gelmesi sonucu büyük hevesimiz kursağımızda kaldı. Müzakereler tıkandı.

Artık kimse AB'den pek bahsetmiyor. Oysa müzakereler AKP iktidarının ilk döneminde atılan demokratikleşmeye yönelik adımların esas dinamiği olmuştu. Bugün ise iç siyasette daha çok büyük bir Ortadoğu ülkesi olma hedefi ön planda.

Fazıl Say kararı gösteriyor ki Türkiye için sadece AB değil, Batı medeniyetinin parçası olma ülküsü  de muallakta.

Bu kadar önemli mi Fazıl Say kararı? Evet önemli ve sembolik.

Biliyorsunuz Fazıl Say, Ömer Hayyam'ın olduğu iddia edilen şu alıntıyı twitterda paylaştığı için bu cezayı aldı:  "Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her mümine iki huri vereceğim diyorsun, cenneti ala kerhane midir?"

Bana kalırsa şiir zaten doğrudan dinin kaynağına hakaretten çok, iki yüzlü ve riyakar din adamlarını eleştiren bir metin. Fazıl Say bir nevi Hrant Dink gibi anlama sorunu olan ya da anlamaya niyeti olmayan hukukçuların kurbanı oldu.

Dava açıldığında sert eleştirilere hedef oldu. Fakat yargı ceza kararı vermekte ısrar etti. Ben bu ısrarın ve tavrın tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bu bir mesajdır.

Çünkü AB ülkelerinde Yargı böyle kararlar vermez.

Avrupa ülkelerinde eleştiri ve ifade özgürlüğü  dini ve kutsalı da kapsar. Müslümanların kıyameti kopardığı  karikatürlerin çok daha sert ve alaycıları İsa peygamber hakkında neredeyse her hafta yayınlanır. Dinin kutsal isimleri hakkında çok ağır ithamlarla dolu yazı veya sanat yapıtları üretilir.

'İfade özgürlüğünü dini değerlerime göre kısıtlarım' demek aslında 'ben Avrupa medeniyetinin parçası olmak istemiyorum' demenin kibarcasıdır.

Keza AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic de karardan kısa bir süre şu açıklamayı yaptı: "Eski AB Kültür Elçisi Say'a verilen cezayı endişeyle öğrendik. AB Komisyonu, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda ifade özgürlüğüne tam saygı göstermesinin öneminin altını çiziyor."

Elbette Türkiye Avrupa'nın bir parçası  olmak zorunda değil.

Ama unutmamak lazım ki bu toprakların insanları kuşaklar boyunca yüzü Batıya dönük olarak yaşadı.

Artık böyle değilse.

Muasır medeniyet hedefinden vazgeçildiyse bunu bilmek Türkiye halkının da hakkıdır.

Fazıl Say'a halkın değerlerini aşağılamaktan hapis cezası!

Fazıl Say'dan cezaya ilk tepki! Yurdum adına üzgünüm!

Tayyar'dan Fazıl Say'a ağır sözler! Hangi kerhaneden..

Nihat Doğan Fazıl Say için bakın ne demişti?