MedyaFaresi MedyaFaresi

Fatih Altaylı'nın başı şimdi de Ekşi Sözlük'le dertte!

Ekşi Sözlük'ten tekzip yiyen Fatih Altaylı'nın şimdi de davayla başı derde girecek.

Eklenme: 06 Haziran 2010 13:27 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 23:26

Fatih Ataylı 'nın 1 Şubat 2010 günü kaleme aldığı "Ekşimiş Ruhların Buluşma Yeri" başlıklı yazısı Ekşi Sözlük sitesinin avukatlarınca tekzip edildi.

Gazete Habertürk'ün internet sitesinden kaldırılan yazı, Fatih Altaylı ile Teke Tek isimli internet sitesinde tekzip edildi.

"Cevap ve Düzeltme" başlıklı tekzip metninde, Ekşi Sözlük internet sitesine ve kullanıcılarına hakaret içeren, şirketin ticari itibarını zedeleyen Altaylı hakkında şirket avukatlarının dava açacağı da öğrenildi.

İŞTE O TEKZİP METNİ

01.02.2010 tarihli HaberTürk Gazetesinde ve 02.02.2010 tarihinden bu yana Fatih Altaylı'ya ait www.fatihaltayli.com.tr adresli sitesinde yayınlanan, Fatih Altaylı'nın "Ekşimiş Ruhların Buluşma Yeri" başlıklı yazısında müvekkil şirkete ait İnternet Sitesi ve kullanıcılarına karşı hakaret içeren, müvekkil şirketi küçük düşürücü ve ticari itibarını zedeleme kastı taşıyan ifadeler nedeniyle cevap ve düzeltme talebinde bulunma gereği doğmuştur.

Her türlü yasal haklar saklı kalmak kaydıyla aşağıda yer alan cevap metninin Basın Kanunu' nun 14. maddesi ve 5651 Sayılı Kanun'un 9. Maddesi gereğince yayınlanmasını talep ederiz.

"Müvekkil şirkete ait Ekşi Sözlük İnternet sitesi Türkiye'de İnternet alanında markalaşmış ilk sitelerden biri olup, dünya üzerinde en çok takip edilen Türkçe içerikli sitelerden biridir. İntenet sitelerine ilişkin 5651 sayılı kanunun gerektirdiği tüm yükümlülükleri eksiksiz olarak yerine getirmektedir.

Ekşi Sözlük'ün yirmialtıbinden fazla yazarı ve toplam yüzellibin civarında kayıtlı kullancısı mevcut olup, onbir yıldır her kesimden ve görüşten insana fikir ve düşüncelerini ifade edebilmeleri için yer sağlamaktadır.

Ekşi Sözlük, herhangi bir çıkar, ideoloji veya sermaye grubunun sahipliğinde veya kontrolünde değildir. Bunun neticesinde birbirine tamamen zıt yorum, görüş, bilgi ve ideolojiler bir arada bulunabilmektedir. Türk yazılı ve görsel medyasının içinde bulunduğu vahim durumun sebeplerinden biri olan Fatih Altaylı'nın Ekşi Sözlük için kullanmayı tercih ettiği "ruhunu şeytana satmış" ve "ekşimiş ruhlar" tabirleri bu açıdan ironiktir.

Yazılı ve görsel medyada halen yerleşik olan uygulamanın aksine, Ekşi Sözlük'te ticari veya şahsi ilişkiler gerekçesiyle daha eşit görülen, dokunulmaz olan şahıs veya şirketler bulunmamaktadır. Bu duruşun da katkısıyla Türkiye'de ifade özgürlüğünün tam anlamda vücut bulduğu yegane yasal platform olan Ekşi Sözlük'ü yine bu nedenden dolayı "pislik çukuru" olarak nitelemek, Fatih Altaylı'nın gazetecilik etiğini, seviyesini ve hasetini ortaya koymaktadır.

Başından sonuna kötü niyetle yazılmış, salt Ekşi Sözlük'ü ve kullanıcılarını aşağılama kastı taşıyan yazının düşük de olsa ciddiye alınması ihtimaline binaen açıklama yapma gereği duyulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Saygılarımla,

EKŞİ TEKNOLOJİ VE BİLİŞİM LTD. ŞTİ.

Vekili

Av. Başak PURUT