MedyaFaresi MedyaFaresi

Fahrettin Altun ve RTÜK, FOX Haber'den Özür Dileyecek mi?

Medyafaresi.com- FOX Haber Çiftçilerin bir yıl gecikmeyle aldıkları tarımsal desteklerle ilgili çarpıcı bir haber yaptı. Ancak iktidara yakın A Haber ve trolleri bu haberin yalan olduğu iftirasını attı. Ardından devreye İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve RTÜK girdi. Bakın ne oldu?

Eklenme: 13 Şubat 2021 14:46 - Güncelleme: 13 Şubat 2021 21:34

FOX Haber'in tecrübeli muhabiri Nazlı Yerebasmaz tarımda yaşanan sorunları sık sık ekrana taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Nazlı Yerebasmaz'ın mikrofon uzattığı Ödemiş'teki çiftçi yaşadığı sıkıntıları anlattı... Haber biterken de dertli çiftçi 2020 yılı destekleme ödemelerinin zamanında yapılması için hemşehrisi Tarım Bakanı Pakdemirli'ye çağrıda bulundu...

Üreticiye verilen destekler bir yıl gecikmeli ödeniyordu ve 2021'de olmamıza rağmen halen 2020 yılının destek ödemeleri yapılmış değildi.

Bu haber yayınlanınca İktidar medyasının bazı isimleri mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Hemen "FOX Haber'i Yalanlama Özel Harekat Birimi" devreye girdi.

A Haber ekibi aynı çiftçiye gitti, kendisine "FOX 'un yalan haber yaptığını" söyletmeye çalıştılar. Çiftçi FOX Haber'e söylediklerini tekrarladı, "ben 2019'un ödemesini 2020 yılında aldım" dedi, onlar "hayır sen 2020'de 2020'nin parasını aldın" dediler. Tarım il müdürlüğünün destek ödemeleri listesini getirip çiftçinin yalan söylediği iddiasını haklı çıkarmaya çalıştılar.

FOX'un yalan haber yaptığı iddiası tutmayınca Çiftçiyi yalancı ilan ettiler.

Önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tweet atarak, FOX'un yalan habercilik yaptığını öne sürüp başarısından dolayı A Haber'i tebrik etti, ardından RTÜK toplanıp FOX Haber'in yalan haber yaptığına kanaat getirip kanala ceza verdi.

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ FOX HABER'İ DOĞRULADI

FOX Haber Muhabiri Nazlı Yerebasmaz, Alaçatı'daki hortum felaketini görüntülemek için bölgeye gittiğinde karşısına bir anda Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli çıktı. Yerebasmaz o soruyu doğrudan bakana sordu. "Çiftçinin beklentisi destekleme ödemelerinin yapılması, ne zaman yapılacak Sayın Bakan?"

Bakan Pakdemirli aynen şu açıklamayı yaptı:

"2020'de verilen 2019 desteğidir.. 2021'de verilecek olan 2020 desteğidir.. Destekleme ödemeleri hep bir yıl geriden gelir doğası itibarıyle.. Çünkü desteği vermeniz için üretimi ve miktarını görmeniz gerekir.. Desteklemelerin doğasında var, 1 yıl gecikmeli olur"

Bu sözlerle Tarım Bakanı Pakdemirli, FOX Haber'e "2020 ödemesini almadım" diyen çiftçiyi de, FOX'un haberlerini de tamamen doğrulamış oldu.

Bu açıklamalardan sonra gözler Fahrettin Altun ve RTÜK'e çevrildi. 

"Yalancı" dedikleri FOX Haber'in doğruları ekrana getirdiğini, bizzat Tarım Bakanı söylediğine göre, Fahrettin Altun ve RTÜK'ün de attıkları tweetler ve kesilen cezalar için özür dileyip dilemeyeceği merak konusu oldu.

MİLYONLUK TAZMİNAT DAVALARI AÇILABİLİR

Bu arada Dünyanın en büyük medya grubunun parçası olan Türkiye'deki FOX markasına yönelik bu itibar suikasti nedeniyle kanalın uluslararası hukuk biriminin de süreci yakından izlediği konuşuluyor. 

Dünyanın başka yerlerinde milyonlarca dolarlık tazminat davalarına konu olan bu haksız suçlamalar karşısında Türkiye'deki FOX'un, RTÜK, Fahrettin Altun, A Haber, Bu medya grubunun sosyal medyadaki trolleri ve Kanal D Magazin sunucusu Hakan Ural'a dava açıp açmayacağı merak ediliyor.

İŞTE FOX HABER'DE DÜN YAYINLANAN O GÖRÜNTÜLER

Nazlı Yerebasmaz'ın haberi ise şöyle:

Üreticilerin en büyük sıkıntısı borçları ve o borçların faizi.. Bir nebze olsun rahatlatacaksa devletin desteği.. O destek gecikmeli veriliyor.. Fox Haber'in bu sıkıntıyı gündeme getirmesinin ardından üreticilerin desteği zamanında aldığı ileri sürülmüş, almadık diyen üreticiler yalancılıkla suçlanmıştı.. Nazlı Yerebasmaz ve Kenan Özcan en yetkili isim tarım bakanı'na sordu işin aslını.. Bakan pakdemirli de Fox haber'i doğruladı..

Çiftçi Fikret Safa Yeşil'e sorduk:

- 2020’de aldığınız destekler neydi? Paralar neydi?

2019 yılına ait destekleri aldık. Ben bunu defalarca dedim, 2019’un desteğini 2020 Temmuz’da aldım diyorum, hayır 2020 desteği almışsın diyorlar bana.

Tüm üreticilerin bildiği gibi desteklemeler 1 yıl geriden geliyor. Tarım müdürlüğünde askıya çıkarılan liste de kanıtı gibi aslında. Ödemiş ilçesi 2020 yılı buzağı desteklemesi birinci dönem askı listesi raporlama tarihi 27 Ocak 2021. Askıya çıkış tarihi 29 Ocak 2021. Askıdan iniş tarihi de 12 Şubat 2021. Üretici 2020’ye ait desteklerini 2021 Mart’ında almayı bekliyor.

Üretici Fikret Safa Yeşil'in açıklamasını Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli de doğruladı..
Aslında Tarım Bakanı'nın düzelttiği Tarım İl Müdürlüğü'ydü..

Kanunda yazılanın yarısı kadar destekleme veriliyor çiftçiye.. Ama girdi maliyetleri sürekli artıyor.. Ve desteklemenin gecikmesi üreticinin daha fazla borca girmesine, daha az üretmesine yol açıyor..