MedyaFaresi MedyaFaresi

Facebook yenilendi! Bu yazıyı okumadan onay vermeyin!

Facebook daha önce yaptığı gibi yine kullanıcıya sormadan, deneme, test süresi uygulamadan profil sayfalarında ve görünümde yeniliğe gitti.

Eklenme: 09 Aralık 2010 16:18 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 04:00
Sizlere tavsiyem bu yazıyı okumadan sakın profilinizi yeni tasarıma uyarlamayın çünkü bir kere değişikliği onayladınız mı geriye dönüşü yok.

ZİRVENİN GALİBİ DEĞİŞTİ

Facebook yeni tasarımında fotoğraf, video gibi görsel materyallerin ön plana çıkarıldığını belirtiyor. Yeni görünümü beğenen de var beğenmeyen de.

Bana göre yeni tasarımın en kötü yanı artık sayfanıza girildiğinde "durum iletiniz"in en üstte görülmeyecek olması.

Siz istediğiniz kadar durum iletinizi (status) güncelleyin yeni tasarımda bu yazdığınız herhangi bir duvar yazısı gibi aralarda kaybolup gidecek. Oysa Facebookla ilgili en eğlenceli kısımlardan biri de bu durum iletileri idi.

Yeni tasarımda profil ziyaretçilerinizi en üstte sizinle ilgili 2 satırlık özet bilgiler karşılıyor; doğum tarihiniz, gittiğiniz okullar, oturduğunuz şehir, işiniz gibi.

ETİKETLENDİĞİNİZ FOTOĞRAFLAR ARTIK SİZİN KADERİNİZ

Özet bilgi kısmının hemen altında tek satır halinde 5 fotoğraflık "etiketlendiğiniz fotoğraflar" bölümü yer alıyor.

Neden burada etiketlendiğimiz fotoğraflar yer almış onu anlayamadım, eğer tasarımcılar ve yazılımcılar illaki fotoğraf gösterme istediği duydular ise en azından profil fotoğraflarını seçebilirlerdi.

Malum etiketli olduğumuz fotoğraflar her zaman bizimle ilgili en iyi, doğru ve güncel bilgileri verenler ( ya da gurur duyduğumuz) olmuyor. Bazen saçma bir karikatürde, bazen bir kayıp ilanında çevremizdekilerin bizi etiketleyebildiğini düşünürseniz bu özelliğin bana neden çok saçma geldiğini anlayabilirsiniz. Nihayetinde facebook'ta sadece aile ve arkadaşlarımız değil, iş yerinde birlikte çalıştığımız kişiler, patronumuz gibi insanlar da yer alıyor, dolayısıyla yerli yersiz etiketlenen fotoğraflarımızı herkesin görmesini istemememiz çok normal.

Mesela benim hayvanlarla ilgili çalışmalarım olduğu için hayvan sever gruplardaki arkadaşlar tarafından günde pek çok defa yuva arayan sakat, kör, topal kedi köpek fotoğraflarında etiketleniyorum. Benim profilime girere girmez karşınıza çoğu zaman yürek burkan görüntüleri olan bu gariban hayvanlar çıkıyor ki bence bu hiç de hoş bir karşılama değil.

Başka bir senaryo düşünelim. Arkadaşlar arasında parti esnasında espri olsun diye olmayacak komik ve saçma bir kılığa girdiniz ve çok düşünceli arkadaşlarınız da sizi etiketledi. İş yerinden tanıdığınız, patronunuz, müdürünüz profilinize girdi ve... gerisini siz hayal edin artık :)

Şimdiye kadar "etiketlendiğim fotoğrafları kimse görmesin" seçeneğini kullanmamıştım çünkü dediğim gibi yuva arayan hayvanlar belki bu şekilde çevremden birilerinin dikkatini çekebilir diye umuyordum. Ama bu kör parmağım gözüne tarzındaki yayınlama şekli ile de kimseyi rahatsız etmek istemediğimden bu yasağı uygulamak durumunda kaldım.

Etiketlendiğim fotoğrafları kimse görmesin tercihini kullandığımda profilimde buna tahsis edilen o bölgede otomatik olarak profil fotoğraflarım yer aldı (etiketli olmadıkları halde). Facebook burada kullanıcıya "hangi fotoğraflar o bölgede yer alsın" seçeneği sunmayarak bana göre ciddi bir hata yapmış.

Kullanıcı profili kişisel bir alan ve orada sergileyeceğimiz görsellere karar verme özgürlüğümüz olmalı diye düşünüyorum.

DUVAR

Neyse ki duvar düzenine dokunulmamış. En tepede yer alan özet bilgi ve etiketlenmiş fotoğraflar kısmının hemen altında klasik alıştığımız duvar aynen devam ediyor. Sol tarafta profil resminizin hemen altına duvar, bilgiler, fotoğraflar, notlar seçeneklerinden kendinizle ilgili istediğiniz bölüme gidebiliyorsunuz.

DETAYLI BİLGİ

Facebook bu yeni tasarımda nedense bizlerle ilgili detaylı bilgi paylaşma sevdasına tutulmuş. Vaktimizi nasıl geçirdiğimiz ile ilgili çok detaylı paylaşımlarda bulunabiliyoruz; iş yerinde üstünde çalıştığımız projeler, dışarıda nasıl vakit geçirdiğimiz, aldığımız özel dersler, hoşumuza giden aktiviteler... Mesela sadece işimiz ve çalıştığımız şirketi değil, artık çalıştığımız projeleri tek tek ekleyip, bu projelerde bizimle görev alan kişileri de etiketleyebiliyoruz.
Ya da gittiğimiz yabancı dil kursunu burada herkesle paylaşıp sınıf arkadaşlarımızı da etiketleyebiliyoruz.

İLGİ ALANLARI

Bu bölümde, ilgi alanlarınız, tuttuğunuz takım, hobileriniz, size ilham kaynağı olan kişisel gibi bilgileri paylaşabileceksiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi yeni tasarımın temel özelliği görsellerin ön plana çıkması bu nedenle de ilgi alanlarınız, hobileriniz küçük resimler olarak yer alıyor. Bu resimleri sürükleyip, yer değiştirerek önem sırasına istediğiniz düzende yerleştirebiliyorsunuz.

Bu bölümde amaç artık sadece başkalarına bilgi vermek değil, sizinle ortak ilgi alanlarını, hobileri paylaşan kişilere de ulaşmak. Ortak ilgi alanlarına göre yeni arkadaşlar edinmek isteyenlerin bu yenilenmiş bölüm çok hoşuna gidecek.

ARKADAŞLAR

Yeni profildeki bir ilginç özellik de arkadaşlarınızı belli başlıklar altında tasnif edebilmeye izin vermesi. Artık sadece aile üyelerinizi değil, en iyi arkadaşlarınızı, iş arkadaşlarınızı, mahalleden, tribünden arkadaşlarınızı gruplayabileceksiniz.

Arkadaşlarınız gruplara ayırmak istediğinizde ilk yapmanız gereken arkadaş listenizde yeni bir grup oluşturmak ve daha sonra listenizdeki kişileri bu gruba katmak.

Tabi bu gruplamayı yaparken dikkat etmek de çok önemli sonuçta yapacaklarınız başkaları tarafından da görüneceği için "neden ben en iyi arkadaşlarım grubunda yokum" sorusunun sorulmasına da hazırlıklı olun.

Arkadaşlar sayfasının en iyi yanı sayfayı ister liste halinde isterseniz de Windows kullananların alışık olduğu küçük resimler şeklinde dizili görebilme seçeneğini olması. Ayrıca arkadaş listenizde arama yaparken artık sadece isim değil şu an oturduğu şehir, doğduğu yer, gittiği okul, iş yeri, ilgi alanı gibi kriterlere göre de arama yapabiliyorsunuz.

BAŞKALARININ PROFİLLERİ
Bir başkasının profilini ziyaret ettiğinizde yeni tasarım paylaştığınız ortak noktaları ön plana çıkartarak size sunuyor. Ortak arkadaşlarınızı, katılacağınız ortak davetleri organizasyonları, ikinizin de üye olduğunuz grupları ziyaret ettiğiniz profilde görebileceksiniz.

KİŞİSEL NOT
Şimdi yazacaklarım profesyonel görüş falan değil tamamen bir kullanıcı mızmızlanmasıdır:
Sevgili Facebook ben "durum iletimin" yine eskisi gibi en tepede çıkmasını istiyorum, lütfen!

Selin Kunt/Habertürk