MedyaFaresi MedyaFaresi

Eyüp Can, 'Savaşma konuş' diyen 500 bin Radikal arıyor!

Türkiye, 30 yıldır Türk'ü ve Kürt'ü ile suskun. Oysa artık susma değil, konuşma zamanı. Radikal "Savaşma konuş" diyen 500 bin radikal arıyor.

Eklenme: 02 Kasım 2010 11:46 - Güncelleme: 03 Mart 2016 12:14
"Türkiye, 30 yıldır Türk'ü ve Kürt'ü ile suskun. Oysa artık Türk-Kürt birlikte "Şavaşma konuş" diye haykırma zamanı."

Bu cümleler Radikal gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can'ın bugünkü köşesinden. "Türkiye yıllar sonra ilk kez açıkça sorunlarını konuşmaya başladı. Biraz olsun konuşulabildiği için saldırıyı yapan her kimse üstlenmekten bile korkuyor. Şimdi bu kirli savaşa cesaretle konuşarak karşı konulabileceğini gösterme anı..." diyen  Can, İspanya örneğini hatırlattığı yazısında şunları anlattı:

"Milyonlarca İspanyol sokaklara dökülüp hem şiddet hem de şiddet üreten politikaları lanetledi. Terör hâlâ tam olarak bitmedi ama o gün terör İspanya'da en büyük darbeyi yedi.
Terör sarmalındaki ne ilk ülkeyiz ne de son. Elbette her ülkenin deneyimi farklı...
Ama teröre asıl darbeyi vuran adım hep aynı. İspanya'da ETA'ya, İrlanda'da IRA'ya silahları susturtan o ülkenin cesur insanları.
Türkiye, 30 yıldır Türk'ü ve Kürt'ü ile suskun.
Oysa artık susma değil, konuşma zamanı.
Sorunlarımızı konuşarak çözebileceğimizi, tamamını çözemesek de çözüm yolunda ilerleyebileceğimizi gösterme zamanı."

500 BİN RADİKAL ARANIYOR!

"Ne konuşulacak, kim konuşacak, nasıl konuşulacak?" Buna sizler karar vereceksiniz. Biz bugünden itibaren bir ay boyunca neden konuşulması gerektiğini anlatacağız. Gündemin kısır ve yüzeysel döngüsüne takılmadan "Savaşma konuş" diyen 500 bin radikal arayacağız."
'Söz karşısında boynu bükülmüş, namlusu eğilmiş silahla' tüm taraflara mikrofon tutacağız. İmza, öneri ve duyarlılığınızı bekleyeceğiz.
İspanya 1 milyon kişiyle silahları susturdu, Türkiye "Savaşma konuş" diyen 500 bin imzayla silahları üç beş aylığına değil bir daha konuşmamak üzere neden susturmasın?"