MedyaFaresi MedyaFaresi

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Hemen hemen herkesin evinde bulundurduğu malzemelerden bir tanesi de elma sirkesidir. Elma sirkesini hem besin hem de temizlik amaçlı olarak iki farklı şekilde kullanabiliriz.

Eklenme: 13 Ocak 2019 14:40 - Güncelleme: 13 Ocak 2019 14:45

Elma sirkesi, hemen hemen herkesin evde bulundurduğu bir malzemedir. Hem beslenme hem de temizlik amaçlı olarak kullanılır. Sizler de elma sirkesi tarifi ile kendiniz tamamen saf ve doğal olarak yapabilirsiniz.

Peki elma sirkesi nasıl yapılır? İşte elma sirkesi tarifi…

ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Elma sirkesi yapabilmek için gerekli malzemeleri ve adım adım yapılışının püf noktalarını sabah.com.tr'de bulabilirsiniz.

Malzemeler

2 adet elmanın kabuğu

750 ml temiz içme suyu ( 1 litreden biraz az )

Bir çay kaşığı şeker

Bir çay kaşığı tuz

1 lt'lik cam kavanoz

Yapılışı

Listede belirttiğimiz miktarda elmalarınızı hazırlayınız. Kabuklarını biraz kalınca soyarak kavanozun içine doldurunuz. Ardından su, şeker ve tuz ekleyerek kavanozun ağzını sıkıca kapatınız. Evinizde ışık almayacak bir yere bırakınız ve burada 10 gün boyunca bekletiniz.

DOĞAL ELMA SİRKESİ TARİFİ
Malzemeler

8-9 adet doğal elma

2 litre temiz su

2 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı tuz ( kaya tuzu olursa daha iyi olur )

2 litrelik kavanoz veya bir kap

Yapılışı

Elmaların sap ve çekirdklerini ayıklayın ve güzelce doğrayarak temiz bir kap içerisine bırakınız. Üzerini hafif olarak geçecek kadar su ekleyin, diğer malzemeleri kavanozun içine koyun. Kap üzerine bir tülbent örtün. İlk günlerde her gün ve ileriki haftalarda ise haftada bir defa karıştırınız.

İlk haftanın bitmesinin ardından kavanozun ardında küçük sirke sinekleri görmeye başlayacaksınız. Bu normal bir durumdur.Sirkenin oluşması için en az 2 ay beklemeniz gerekecektir. Sirke hazır hale geldiğinde içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Bu da yine normal bir durumdur.