MedyaFaresi MedyaFaresi

Ethem'in beynine 4 metreden ateş edilmiş!

Gezi eyleminde polis tarafından vurulduğu iddia edilen Ethem Sarısülük'ün bilirkişi ve ön otopsi raporunda çarpıcı ifadeler yer aldı

Eklenme: 17 Haziran 2013 17:55 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 08:38

Ethem Sarısülük’ün ölüm nedeni belli oldu!

İşte Ethem Sarısülük’ün vurulduğu an! Polis nasıl kaçtı?

’’Beyne saplanan mermi çekirdeği 9 milimetre kalibreli silahtan çıkma... 4.8 metreden ateş edilmiş...’’

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için Ankara’daki gösterilerde polis kurşunuyla öldüğü ileri sürülen Ethem Sarısülük için Jandarma bilirkişi olay yerindeki incelemelerinin ardından raporunu savcılığa sundu. Savcılık, Emniyetten polisin ismini ve silahını istedi.

4.8 METREDEN ATEŞ EDİLMİŞ

Sarısülük’ün ölümünün ardından Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Jandarma bilirkişiden olay yeri için rapor istendi. 2 kişilik Jandarma bilirkişi ekibi, Sarısülük’ün vurulduğu yerde keşif yaptı. Görgü tanıkları, olay yeri MOBESE ve güvenlik kameralarının görüntülerini de inceleyen Jandarma ekibi, hazırladığı raporu soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı’na sundu. Raporda, “Mermide sekme yok. Direk kafaya isabet var. Görüntüler incelendiğinde polisin ateş ettiği mesafe ile Sarısülük’ün vurulduğu yer arasında da 4.8 metrelik mesafe var” denildi.

9 MİLİMETRE  

Ethem Sarısülük ile ilgili ön otopsi raporu da soruşturma dosyasına girdi. Buna göre Sarısülük’ün kesin ölüm nedeni ateşli silahtan çıkan kurşuna bağlı. Kafatasında girişi olan ve beyne saplanan mermi çekirdeği 9 milimetre kalibreli silahtan çıkma. Soruşturmayı sürdüren Cumhuriyet Savcısı, emniyetten ateş açan polisin ismini ve silahını talep etti. Silahın, Jandarma Laboratuvarı’na balistik inceleme için gönderileceği öğrenildi.

Sarısülük’ün ailesi çocuklarının organlarının bağışlanması için yazılı başvuruda bulundu. Ancak soruşturma açısında Sarısülük’ün “tam otopsisi” gerektiği için organlar bağışlanamadı. Tam otopsi olması nedeniyle organların işlevsiz hale geldiği kaydedildi.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberi için tıklayın