MedyaFaresi MedyaFaresi

Eski IMF başkanı partiler için kadın pazarlamış

Eski IMF Başkanı Dominic Strauss-Kahn'ın davası Fransa'da başlıyor. 65 yaşındaki Kahn, iş ilişkilerini kullanarak Fransa'da Paris ve Lille'de, ABD'de de Washington'da yapılan "partiler" için kadın pazarlamakla suçlanıyor.

Eklenme: 02 Şubat 2015 10:40 - Güncelleme: 05 Haziran 2021 15:49

Dominic StraussKahn daha önce Lille'deki söz konusu otelde "seks partilerine" katıldığını itiraf etmiş, ancak oradaki bazı kadınların "seks işçisi" olduğunu bilmediğini söylemişti.

Davada Kahn'la birlikte 14 sanık bulunuyor. Associated Press'in verdiği bilgiye göre duruşmanın üç hafta sürmesi ve Strauss-Kahn'e ifade verme sırasının en erken 10 Şubat'ta gelmesi bekleniyor.

Fransa'da seks işçileriyle birlikte olmak yasaya aykırı değil ancak bir başkasına fuhuş imkanı sağlamak ya da şirket fonlarından bu amaçla ödeme yapmak aykırı. 

Eski IMF Başkanı suçlu bulunursa 10 yıla kadar hapis ve 1,5 milyon euroya kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Kahn 2011 yılında da ABD'de bir otel çalışanını taciz etmekle suçlanmış, bunun üzerine IMF'deki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Dört gün tutuklu kalan Kahn hakkındaki suçlama, daha sonra savcılar tarafından düşürülmüştü. Gerekçe olarak otel çalışanı Nafissatou Diallo'nun ifadelerindeki tutarsızlık ve geçmişi hakkında yalan söylemesi gösterilmişti.Diallo daha sonra Kahn ile anlaşmaya varmış ve adli süreç kapanmıştı.

(Kaynak BBC Türkçe)