MedyaFaresi MedyaFaresi

Eski Bulgar Dışişleri Bakanı Stalev'ın, Türkçe eğitim yorumu

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Ulusoy'un Bulgaristan okullarında Türk dili eğitiminin güçlendirilmesi çağrısı üzerine Bulgar Dişişleri Bakanı Stoyan Stalev tepki göstermişti. Tepki üzerine açıklama yapan Stalev,"Türkiye'nin kendi çok önemseyen bir ülkedir" dedi.

Eklenme: 13 Mayıs 2019 18:04 - Güncelleme: 13 Mayıs 2019 18:14

Ulusoy sözlerini Bulgar bTV kanalına yorumlayan, bir dönem Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Stalev, açıklamanın yersiz olduğunu, zira konunun Türk diplomatın yetki alanına girmediğini kaydederek bu sözlerin ayrımcılık olarak görülebileceği konusunda uyardı.

Stalev, "Çünkü fabrika işçilerinin seçiminde ayrımcılık yapıldığı izlenimi oluşabilir. Türk yatırımlarının genellikle Türk nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yer aldığı biliniyor. Bu da ayrımcılık hissi uyandırabilir" dedi. 

Türkiye'deki Mercedes fabrikalarında kimsenin Almanca bilen işçi istihdamı konusunda konuşmadığı örneğini veren Stalev, İstanbul'daki Mercedes tesislerinde Almanca konuşulmadığından emin olduğunu, dolayısıyla Türk yatırımcıların ayrımcılık için temel oluşturmaması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin her zaman kendine saygı gösterilmesini ve ısrarcı önerilerine karşılık verilmesini beklediğini söyleyen Bulgar diplomat, "Türkiye, kendini çok önemseyen bir ülke ve bunu hiçbir gerekçe bulunmayan durumlarda bile göstermeye çalışıyor.

Türkiye, diplomaside iki ilkeye bağlı: Neredeyse hiçbir zaman özür dilemiyor ve neredeyse hiçbir zaman partnerlerine minnettarlığını ifade etmiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Kırcali'de Teklas fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkçe bilen ve bilmeyen Bulgarlar için istihdam yaratmak isteyen Türk yatırımcı ve iş insanlarının ortak isteğini dile getirdiğini belirterek Bulgaristan okullarında Türk dili eğitimini güçlendirme çağrısında bulunmuştu.

Ulusoy, gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamanın yanlış tercüme edildiğini savunmuştu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov da, "Dil eğitimi diplomatın işi değil" sözleriyle tepkisini göstermişti.