MedyaFaresi MedyaFaresi

Eski AKP'li Ocaktan'dan kayyım tepkisi: Vicdanlı bir davranış değildir

Eski AKP Bursa Milletvekili ve Karar yazarı Mehmet Ocaktan, İçişleri Bakanlığı kararıyla 3 HDP'li belediye başkanının yerine kayyım atanmasına tepki gösterdi.

Eklenme: 23 Ağustos 2019 08:06 - Güncelleme: 23 Ağustos 2019 08:10

Ocaktan, "Demokratik hukuk devletlerinde hiçbir yargısal süreç başlatılmadan halkın oylarıyla seçilen belediye başkanları görevden alınamazlar. Dolayısıyla bu konuda hakka-hukuka, hakkaniyete işaret etmek, hukukun üstünlüğünü savunmak bir suç ve ayıp değildir. Bu demokratik tavrın 'terör seviciliği' ile bir ilgisi olmadığı gibi, millet iradesini savunmayı terörle birlikte ifade etmek asla vicdanlı bir davranış değildir" dedi.

Ocaktan'ın "Birileri bu hikâyeyi bize izah edebilir mi?" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:
 
Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmaları sonrasında “millet iradesi”nin önemine vurgu yapanlara karşı özellikle iktidar endeksli medya tarafından başlatılan linç kampanyasını ibretle izliyoruz.

Çok doğaldır ki, demokratik hukuk devletlerinde hiçbir yargısal süreç başlatılmadan halkın oylarıyla seçilen belediye başkanları görevden alınamazlar. Dolayısıyla bu konuda hakka-hukuka, hakkaniyete işaret etmek, hukukun üstünlüğünü savunmak bir suç ve ayıp değildir. Bu demokratik tavrın “terör seviciliği” ile bir ilgisi olmadığı gibi, millet iradesini savunmayı terörle birlikte ifade etmek asla vicdanlı bir davranış değildir.

Yazının devamı için tıklayın