MedyaFaresi MedyaFaresi

Eşcinsellerden Taksim'de onur yürüyüşü!

FOTO GALERİ- LGBT dayanışma derneği tarafından her yıl gerçekleştirilen \"LGBT Onur Yürüyüşü\", Taksim Meydanı'ndan başladı.

Eklenme: 02 Temmuz 2012 00:29 - Güncelleme: 28 Mart 2016 21:30

Çeşitli sahne kıyafetleri, elbiseler ve gelinlikler giyerek yürüyen grup üyelerinin müzikler eşliğinde yaptığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.

İstiklal Caddesi'nden Tünel Meydanı'na yürüyen binlerce kişiye, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. Önder, "Özellikle Anayasa'da LBGT bireylerin, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, diğer tüm haklarına dönük muazzam bir ayrımcılık söz konusu. Ana metinde adının geçmesinden bile rahatsız olunan bir zihniyet var. Oysa bir tek bireyin bile herhangi bir hakkı ihlal ediliyorsa, başkalarının rahat uyumaması lazım. Bir farkındalık yaratmak için geçen sene de buradaydım, bu sene de buradayım" dedi.

Öte yandan yürüyüşe ilgi göteren vatandaşların, yürüyüşü cep telefonlarıyla kaydettikleri görüldü. Grup adına yapılan açıklamada "10 yıldır bu ateşi Taksim'in bir ucundan bir ucuna yürüyerek taşıyoruz. Geçtiğimiz 10 yılda 25 kişiden 10 binlere ulaştık. Bu sayının böylesine artması geleceğe dair umudumuzu artırırken toplumca özgürlüğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermekte" denildi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.
DHA

LGBT ONUR YÜRÜYÜŞÜ! FOTO GALERİ