MedyaFaresi MedyaFaresi

Ergenekon'un hedefindeki 3 isim!

Gerekçeli kararda Ergenekon Terör Örgütü’nün özellikle Bülent Ecevit başbakanlığındaki 57. Hükümet ile Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlıklarındaki 58. ve 59. hükümetleri hedef alan faaliyetler içinde olduğu öne sürüldü.

Eklenme: 04 Nisan 2014 08:09 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 05:24

Ergenekon davasında darbeye teşebbüs suçunun gerek 765 sayılı TCK’nın gerekse 5237 Sayılı TCK’nın yürürlükte olduğu her iki dönemde de gerçekleştiğini belirten mahkeme kararında, şöyle dendi: “İlk dönem’de hükümetin başında olan Başbakan Bülent Ecevit’ i başbakanlık görevinden el çekmeye zorlama ve AKP Hükümetine karşı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yasadışı olarak oluşturulduğu anlaşılan Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun faaliyetleri ve planlanıp yürürlüğe konulan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven darbe planları çerçevesinde hükümeti cebren ıskata veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs edildiği görülmüştür. Bu dönemle ilgili birçok plan ve delilin ele geçirilmesi yanında zamanın Deniz Kuvvetleri Komutanı’ nın tuttuğu günlüklerin 2003- 2004 yılına ait kısmı ile yine sanık Mustafa Balbay’ın tuttuğu dijital not/günlük mahiyetinde ki çalışmalar suç içeren eylemlerin anlaşılmasına katkıda bulunmuştur.” 

‘Başbuğ terörist değil terör suçlusu’

İkinci teşebbüs Danıştay 

“Cumhuriyet Gazetesi’ne bombalı saldırı ve Danıştay saldırısı ile ikinci dönem başlatıldı. Bu eylemlerin hemen öncesinden kurulan nefret, şiddet ve darbe söylemleri içeren ve yasadışına çıkan sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri ile AKP Hükümetinin görevlerini engelleme yönünde etkinlikler gösteren Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’ nün kontrolündeki diğer bir kısım sivil toplum çalışmalarının yapıldığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmalar ile öncelikli olarak AKP orijinli birinin Cumhurbaşkanlığı’na seçtirilmemesi hedeflenmiştir.” 

Ak Parti kapatma davası

AK Parti’nin kapatma davası sürecinde bazı sanıklar aktif faaliyet yürüttü. Yine Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi’nde yoğunlaşan muvazzaf personel ve silsilede ki üstleri tarafından hükümet aleyhine yasadışı planlar hazırlanmış, sahte isimlerle internet siteleri kurdurularak buralarda hükümeti yıpratıcı psikolojik propaganda içerikli yayınlar yapılmış, bunlarla hem toplumun tahrik olması hedeflenmiş, hem de AKP’ nin kapatılması sürecinde deliller üretilmiştir.”