MedyaFaresi MedyaFaresi

"Ergenekon beni de öldürecekti!!!" Pamuk dava hakkında neler söyledi?

"Ergenekon konusunda söyleyeceğim şudur" Orhan Pamuk Ergenekon hakkında neler söyledi, neler düşünüyor?

Eklenme: 01 Eylül 2008 05:04 - Güncelleme: 16 Kasım 2015 14:54

Katilleri korumak ahlaksızlık!

* Hakkınızda açılan dava süresince çok hırpalandınız mı?
- Çok fazla hırpalanmadım bunu söyleyeyim size. Kendimi hırpalanmış hissetmiyorum, yaralı bir insan gibi görmüyorum. Ben hayatımdan memnunum, hayatında istediğini genç yaşta elde etmiş bir yazarım, yazı yazmaya da devam edeceğim... Ünlü olmak, hakkınızda söylenen sözleri kontrol edememek demektir biraz da. Ama o laflar doğru mu bakalım hepsi?

*
Ergenekon yargı süreci Türliye'yi ikiye böldü. Siz fotoğrafı nasıl yorumluyorsunuz?
- Ergenekon konusunda söyleyeceğim şudur; konunun çok siyasileştiğini görüyorum. Herkes bu Ergenekon konusunu siyasileştirmek istiyor. Hangi siyasi görüş olduğu, birinci cumhuriyetçi olmuş, yoğun Atatürkçü olmuş, yoğun siyasal İslamcı olmuş ya da liberal olmuş, solcu olmuş, muhafazakar olmuş, gerçekten Ergenekon konusunda söyleyeceğim ilk şey bunlar değil, ilk şey bu konunun benim için ahlaki olduğudur. Bir yanda katiller var, ben ikna oldum, bu katiller beni de öldürmek istemişti çünkü. Siyasi sebeplerden bu katilleri korumak ahlaksızlıktır! Onlara kol kanat germek, çeşitli bahanelerle bu insanların suçlarını hafifletmeye çalışmak düpedüz ahlaksızlıktır. Emekli askerlerle ve mafya çeteleriyle adam öldürtmenin, adam öldürdükten sonra 'daha da öldürürüz ha' diye tehdit edip insanları susturmanın siyasette bir koz olarak kullanıldığı bir ülke de, ahlaklı ülke olmaz! Ergenekoncular'a kol kanat germenin, katilleri korumanın ahlaklı olmadığını söylemek zorundayım.

*
Yargı sürecinde sonuna kadar gidileceğine ihtimal veriyor musunuz peki?
- Bilmiyorum, tahminleri siyasetçilere sorun. Bir katil ötekiyle işbirliği yapmış, ötekinin berikiyle telefonla konuştuğu tespit edilmiş, hepsi de inandırıcı geliyor bana ama ben sabahtan akşama kadar gazetelerde Ergenekon okumuyorum, hayat benim için böyle değil. Katillerin sonu yok.

Sabah
Etiketler : Orhan Pamuk