MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'ın Türkiye İttifakı söylemi ne anlama geliyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “ne anlama geldiğini” sorduğu ‘Türkiye İttifakı’ sözlerinin perde arkası netleşiyor.

Eklenme: 25 Nisan 2019 09:19 - Güncelleme: 25 Nisan 2019 09:22

Yerel seçimlerden sonra Erdoğan’ın “kaybettiği oyları yeniden partisine kazandırmak” amacıyla “Cumhur İttifakı’na oy vermeyen seçmene de mesaj vermek istediği” belirtiliyor.

Bahçeli, partisinin yeni seçilen belediye başkanlarıyla Antalya’da gerçekleştirdiği kampta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” sözleriyle “neyi kast ettiğini bilemediklerini” söylemiş ve Erdoğan’a “ittifakın cumhurda olduğu” mesajını vermişti.

Bahçeli’nin sözlerinin ardından siyasi kulislerde “özellikle seçimlerden sonra her iki parti arasında soğuk rüzgârların estiği” belirtilse de iki partinin yöneticilerinin kendi aralarıda durum değerlendirmesi yaptıkları konuşuluyor. 

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'yun haberine göre, Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ sözleriyle aslında “milli birlik ve beraberliği kast ettiği, bunun altında başka bir anlam aranmaması gerektiği” ifade edilirken, MHP kanadı bu duruma örnek olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM’de düzenlenen özel oturumda Erdoğan’ın HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın kürsüye çıkmadan Genel Kurul salonundan ayrılmasını örnek gösteriyor.