MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'ın iftarına sadece İsrail büyükelçisi çağrılmadı!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik'in organize ettiği iftar yemeğinde buluştular

Eklenme: 12 Ağustos 2010 22:49 - Güncelleme: 20 Mart 2016 06:14

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İsrail Büyükelçisi Gaby Levy'nin AK Parti Genel Merkezi'nde verilen iftar yemeğine davet edilmemesinin büyükelçinin şahsına yönelik değil, İsrail hükümetine yönelik sembolik bir tavır olduğunu söyledi.

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı 4. Geleneksel İftar Yemeği'ne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birçok bakan ve milletvekili ile medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri, İsrail dışında tüm ülkelerin yabancı misyon şefleri ve farklı dinlerin cemaat önderleri katıldı.

LEVY NEDEN ÇAĞIRILMADI?
İftar yemeğine gelen davetlileri parti genel merkezi önünde karşılayan Ömer Çelik, gazetecilerin İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levy'nin davet edilmemesi ile ilgili sorularını da yanıtladı. Çelik, İsrail Büyükelçisi Levy'nin iftara davet edilmemesine ilişkin, "Konunun İsrail büyükelçisinin şahsı ile bir alakası yoktur. İsrail halkı ile bir alakası yoktur. İsrail devleti ile bir ilgisi yoktur. İsrail hükümetinin Mavi Marmara gemisine karşı gösterdiği saldırgan tutum, arkasından Türkiye'nin bu konudaki
taleplerine karşı olumsuz davranışları sebebiyle, İsrail hükümetinin bu tutumuna karşı eleştirel tavrımızı göstermek için davette bulunmadık" dedi.

İftar yemeğinin dostluk ve kardeşlik amacıyla düzenlendiği gerekçesiyle İsrail büyükelçisinin davet edilmemesini eleştirenlere de yanıt veren Çelik, "İftar davetinde Yahudiler var, Katolikler var. Müslümanlar var, haham başı burada, Musevi Cemaati Başkanı burada. Bu, tamamen İsrail Büyükelçisine yönelik sembolik bir şeydir. Onun ötesinde İsrail büyükelçisi veya halkı ile ilişkilendirilmesi söz konusu olamaz" diye konuştu.

Mavi Marmara ile ilgili Türkiye'de oluşturulacak olan soruşturma komisyonuna ilişkin bir soru üzerine de Çelik, esas odaklanılması gereken konunun Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği himayesinde kurulacak olan komisyon olduğunu söyledi. Çelik, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın açıklamalarına ilişkin bir soruya ise, "Her açıdan bu komisyonun güvenilirliğine gölge düşürmüş. Kesinlikle bu komisyonun şeffaf bir biçimde her türlü bilgiye erişecek ve her türlü insanı sorgulayacak bir şekilde çalışması gerekir. Ancak o zaman onun neticesinde çıkacak saygın bir karardan sonra Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi söz konu olabilir" karşılığını verdi.

SOFRADA NELER VARDI?
Öte yandan, iftarda davetlilere Ömer Çelik'in memleketi olan Adana'ya özgü yemekler ikram edildi. Menüde, 'Adana usulü analı-kızlı çorba, biber dolması, patlıcan dolması, yaprak sarma, su böreği, içli köfte, kuzu incik-pilav, demir hindi şerbeti, halka tatlı ve güllaç' yer aldı. Sanatçı Mercan Dede de davetlilere müzik ziyafeti sundu.

Başbakan Erdoğan, iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada şunlara değindi:

"Dış politikada Türkiye'nin yönünde bir sapma yoktur.

Muhalefet partilerinin yoğun direncine rağmen 26 maddelik Anayasa değişikliğini Meclis'ten geçirdik. Ana muhalefet partisi, yetmedi Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Ancak ben inanıyorum ki, halkımız 12 Eylül'de 'evet' diyecek.

Şimdi yapacağımız değişiklik, Anayasa üzerindeki müdahale ağırlığını kaldıran, en özgürlükçü anlayışa kavuşuyor. 12 Eylül'de yürürlüğe girecek olan bu değişimle beraber Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde en güçlü adımı atmış olacağız.

Gelişmiş ülkelerdeki Anayasa Mahkemeleri neyse, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu neyse, onlara benzer bir şekle kavuşacağız. Değişime direnen bürokratik elite karşı, Türkiye'nin kaderini değiştirecek bir düzenlemeyi gerçekleştiriyoruz.

AB konusunda Türkiye'nin yoluna artık yapay engeller çıkarılmamalıdır. Kıbrıs Konusunda, Ada'da uzlaştırıcı bir yaklaşım bekliyoruz. 2004 yılında Annan Planı'nı destedik, sonrasında taraflar arasındaki arayışlara destek verdik. Samimi beklentimiz, Kıbrıs Rumları'nın Kıbrıs Türkleri'nin ortaya koyduğu iradeyi kabul etmesidir. Bugüne kadar verilen sözler tutulmamıştır. Avrupa Birliği'ne bir kez daha bu konuda çağrıda bulunuyoruz.

Yüzü Batı'ya dönük olan Türkiye'nin sırtını Doğu'ya dönmesi isteniyor. Hiç kimsenin bizden böyle bir şey istemeye hakkı yoktur. Türkiye, tüm ülkelere ulaşacaktır, bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Biz bir Dünya devletiyiz, Biz bir 'kabile' devleti değiliz. Tek yönlü değil, kapsayıcı bir dış politika yürütüyoruz.

Irak'ın kalıcı bir istikrara ulaştırılmasını çok önemli buluyoruz, çaba sarf ediyoruz.

İsrail özür dilemeli ve tazminat ödemelidir.

Türkiye, AK Parti Hükümetleri döneminde çok hızlı bir büyüme ve gelişme kaydetti. Küresel kriz tüm dünyada işsizliği arttırırken, Türkiye'de işsizlik oranları düştü.

Son dönemlerde, bir çok şehit verdik, bazı ilçelerimizde kitlesel kışkırtma senaryoları
yapılıyor. Bir çok bilgi ve belge ilettiğimiz halde, bazı ülkelerin hala terör örgütüne göz
yumduğunu düşünüyoruz. Taşeron olarak kullanılan terör örgütüne karşı somut adım bekliyoruz."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından, Ney sanatçısı Mercan Dede'nin büyükelçilere verdiği konser ile  iftar yemeği devam etti.