MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'ın fırçasından sonra Central Park ismi değişiyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılması planlanan dev şehir parkı için üzerinde düşündükleri ismi açıkladı.

Eklenme: 01 Ağustos 2013 16:31 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 05:12
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , CNBCE kanalında Finans Cafe programında Melda Yücel Kocaalp'in sorularını yanıtladı.

Topbaş programda, İstanbul'a yapılması planlanan dev şehir parkı için düşündükleri ismi de açıkladı.

Topbaş, "Şu anda şehir parkı için net bir isim üzerinde durmadık. Belki tarihi bir geçmişi olan, Mehmet Akif Ersoy'un da anılarının olduğu bu bölge Çırpıcı şekliyle geçebilir. Ama bunu daha sonra değerlendiririz. Önemli olan oradaki güzelliği ortaya çıkarmak. İstanbullularla bunu tartışırız. Öneriler gelir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yapılacak parkla ilgili "Central Park" benzetmesine karşı çıkmıştı.

Erdoğan, "Niye Central Park? İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur" demişti.


KANAL İSTANBUL
Programda son dönemde tartışılan Kanal İstanbul güzergahıyla ilgili değerlendirmede bulunan Topbaş, "Kanal İstanbul, hükümete ait bir proje. O yüzden şu anda güzergahını söylemek istemiyorum. Zamanı geldiğinde gerekli açıklamalar yapılır" dedi.


' METROBÜS HATTI METRO OLACAK'
Topbaş, trafik sorununa yönelik, özel araçlıların trafikte mümkün olduğunca az dolaşmasını istediklerini, İstanbul'da günde 2 milyon kişinin raylı sistem kullandığını söyledi ve yeni bir metro sisteminin devreye gireceğini ifade etti.

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "E-5 üstündeki metrobüs hattı artık metroya dönüşecek" dedi.


ULAŞIMA 28 MİLYAR YATIRIM
Topbaş, İstanbul'a yapılacağı yatırımların 60 milyar lirayı geçeceğini, bu tutarın 28 milyarının ulaşıma yönelik olduğunu ifade etti.