Abone Ol

Erdoğan'ın Avukatı ve Fettah Tamince Davası Savcısı Arasında Rüşvet Pazarlığı İddiası

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yapan Ahmet Kürşat Köhle ile Tamince dosyasına bakan savcı S.B. arasında 2017 yılında rüşvet pazarlığı yaşandığı iddia edildi.

Erdoğan'ın Avukatı ve Fettah Tamince Davası Savcısı Arasında Rüşvet Pazarlığı İddiası

Halk TV muhabiri Seyhan Avşar kaynağı aracılığıyla dinlediği ses kaydında, Köhle’nin savcıya, “Bu iş çok uzadı ya. Akif Bey (Fettah Tamince'nin kardeşi) ile görüşeceğim. 'Evrak' eksikti, bilmem neydi. Tamamlayıp getireceğim. 3 defa 'evrak' getirmektense tek seferde getirmek mantıklı olur” dediğini, savcı ise 'evrakların' tek seferde ya da en fazla iki seferde verilmesini istediğini aktardı. Avşar, "O konuşmaları bir kaynağım aracılığıyla dinledim. Kayıtta avukat Ahmet Kürşat Köhle, savcı ile para üzerine konuşuyor. Ancak telefon dinlenir kaygısıyla pazarlıkta para yerine 'evrak' kelimesi kullanılıyor." ifadesini kullandı. 

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Antalya Cumhuriyet Savcısı olan S.B, Antalya Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince ve eski mütevelli heyeti üyelerinin de şüpheli olduğu iki ayrı soruşturmaya bakıyordu. Savcı S.B, dosyaların kapanması için Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yapan  Ahmet Kürşat Köhle’nin kendisine rüşvet teklif ettiğini öne sürdü.  Köhle de savcının kendisinden rüşvet istediğini iddia etti. İki tarafından da birbirleriyle olan konuşmaları kayda aldığı belirtildi.

İddialara göre, Erdoğan,  2017 yılındaki rüşvet pazarlığı ile ilgili avukat Ahmet Özel’i aradı ve bilgi aldı, sonrasında da Ahmet Özel'in Antalya’daki Ahmet Kürşat Köhle’ye verdiği dosya takip yetki belgesini iptal etmesini istedi. Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özel Kalemi Hasan Doğan tarafından da Ahmet Özel’e ayrıca bildirildi.

Halk TV muhabiri Seyhan Avşar kaynağı aracılığıyla dinlediği ses kaydında, Köhle’nin savcıya, “Bu iş çok uzadı ya. Akif Bey (Fettah Tamince'nin kardeşi) ile görüşeceğim. 'Evrak' eksikti, bilmem neydi. Tamamlayıp getireceğim. 3 defa 'evrak' getirmektense tek seferde getirmek mantıklı olur” dediğini, savcı ise 'evrakların' tek seferde ya da en fazla iki seferde verilmesini istediğini aktardı.

Ahmet Kürşat Köhle bir yakınına yaptığı açıklamada masum olduğunu iddia ederek savcının kendisinden rüşvet istediğini öne sürdü. Savcının bir dosya için 100 bin dolar, diğer dosya için 500 bin dolar istediğini öne süren Köhle, “Savcı 'Bu işi çözelim. Gözaltı vs. olursa sıkıntı çıkar’ dedi. Konuyu Akif Bey’e (Fettah Tamince’nin kardeşi) ilettim. ‘Gereken neyse yap, ilgilen’ dedi. Çok korktum” ifadelerini kullandı.