MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'dan Yalçınkaya'nın kapatma çıkışına yanıt!

Başbakan Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, siyasi partilerin kapatma davası açılıp açılmayacağını \"hissedeceği\" yönündeki sözlerine cevap verdi.

Eklenme: 30 Ocak 2010 12:55 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 14:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, "Her parti hakkında kapatma davası açılıp açılmayacağı kendi fiilleriyle ölçülür. Bunu partiler zaten hissederler" sözlerine aynı gün içinde yanıt verdi. Erdoğan, "Siyasi partilerin hissetmesi gibi bir durumu doğrusu bugüne kadar demokrasi içerisinde böyle bir özelliği bir genel başkan olarak yakalayamadım" dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Yalçınkaya'nın, öğle saatlerinde söylediği usulsüz telefon dinlemeleri nedeniyle başlattığı incelemenin sürdüğüne ilişkin olarak, "Her parti hakkında kapatma davası açılıp açılmayacağı kendi fiilleriyle ölçülür. Bunu partiler zaten hissederler" sözlerine akşam saatlerinde jet yanıt verdi. Başbakan Erdoğan, Yalçınkaya'nın sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

'Demokrasi çalışmaz'
"Siyasi partilerin hissetmesi gibi bir durumu doğrusu bugüne kadar demokrasi içerisinde böyle bir özelliği bir genel başkan olarak yakalayamadım. Bugüne kadar genel başkan olarak görüştüğüm, tanıştığım, bildiğim siyasi parti liderinin de böyle bir hissiyatı olduğunu duymadım. Bazı uygulamalar ortaya çıkar, ondan sonra süreci takip edersiniz. Ama ortada hiçbir şey yokken, 'böyle bir şey vardır veya hissederler' denilirse o ülkede demokrasi çarkı sağlıklı çalışmaz."