MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan faizi artıran Merkez Bankası için ne dedi?

Erdoğan, dün yüzde 15'e artırılan faizle ilgili, "Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum" dedi.

Eklenme: 20 Kasım 2020 12:26 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 12:51

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hepimize görevler düşüyor. Hepimizin yapması gereken fedakarlıklar var. Hazine ve maliye bakanlığımız merkez Bankamız ile özel sektörümüz bundan sonra daha güçlü bir şekilde çalışacaklardır. Hem ekonomik politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasi ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem de milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz."

"Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dün yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum."

"Hedeflerimize ulaşmak için iş Dünyamızdan ve vatandaşlarımızdan somut destek taleplerimiz var. Varlık barışıyla ilgili adımı attık. Gerek yurt dışı gerek yurt içinde yastık altı neyiniz varsa bunları kesinlikle herhangi bir sorguya tabi olmadan kayıt altına almamız ülkemiz ve bütün girişimcilerimiz için yeni, bir ufuk sağlayacaktır. Derdimiz şu: paran mı var, üretim, yatırım, üretimle birlikte ihracat. Ve bu dörtlü mekanizmayı çalıştırdığımız zaman hep birlikte ayağa kalkacağız. "

"Milletimizin ve yatırımcıların Türk Lirasına güvenlerini artırarak mevduatlardaki döviz ağırlığının kazanmasını sağlamalıyız. Cari açığa yol açmayan yurt içi tasarruflardan ve yurt dışından gelen kaynaklarla finansa edilen bir büyümenin peşindeyiz. Türkiye'ye güvenen herkesin kazanacağı bir yatırım iklimi oluşturuyoruz. Bu kapsamda özellikle üretim ve ihracatın ana aktörleri olan kuruluşlarımıza çok önemli görevler düşüyor. "

"Eğer bir ülkede MÜSİAT temsilciliği açılmış ve bizim oradaki ihracatımız 10'a katlanmamışsa ortada bir sorun var demektir. Eğer bir yerde bizim ticaret temsilciliğimiz faaliyete geçmiş ve bizim oradaki ihracatımız katlanarak artmamışsa ortada bir eksik var demektir."

"Bu manzara bize üretim ve ihracat kurumlarımızın güçlerini birleştirmeye ihtiyaçları olduğu mesajı veriyor. İnşallah yeni dönemde hepimizi mutlu edecek iş birliğine dayalı bir çalışmayı tesis edeceğiz."

"Salgın döneminde çalışma standartları) İş yapmak için görüşmek, karar vermek, anlaşmak, sonrasındaki süreçleri yürütmek yüz yüze gelemden online şekilde yapılabiliyor. Bu yöntemin salgın sonrasında da yaygın şekilde kullanılacağı anlaşılıyor. Burada nemli bir sorun da çözülmesi gerekiyor. Yüzü yüze gelmeyen fiziki inceleme ve kontrol yapamayan alıcı ile satıcı arasındaki güven ilişkisinin nasıl tesis edileceğidir.

Bu konuda TÜSİAD ve MÜSİAD gibi kurumlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Şayet bunu sizler yapmazsanız dışarıdan birileri benzer mekanizmaları kurar sizler de bedelini ödeyerek o hizmeti almak zorunda kalırsınız. Biz Türkiye'nin gücüne, potansiyeline, geleceğine inanan herkesle birlikte bu yolda yürümeye hazırız. Küresel ekonomide yaşanan değişimi lehimize çevirecek her adıma destek vereceğiz. Mevcut imkanları daha üst seviye kullanarak yeni yatırımlarla üretim be ihracatımızı artırarak yüksek teknolojiye geçici sağlayarak inşallah bu süreci başarıya ulaştıracağız. "

Ayrıntılar geliyor.