MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'dan İran yolunda şike bombası!

Başbakan Erdoğan şike konusunda Platini’ye Thatcher örneğini verdi.

Eklenme: 29 Mart 2012 09:01 - Güncelleme: 19 Aralık 2015 15:30

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, futboldaki şike iddiaları ve sonrasında verilecek cezalar konusunda yine gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz hafta UEFA Kongresi’nde açıkladığı, ceza verirken fail ile tüzel kişiliklerin ayrılması gerektiği düşüncesini tekrarlayan Erdoğan, “8 takım birden ligden düşerse ne olur, futbol biter. Ceza davası ile Futbol Federasyonu’nun kararını birbirinden ayırmak lazım” dedi.  Başbakan Erdoğan, Seul’den Tahran’a uçarken yakıt ikmali sırasında gazetecilerle sohbet etti. Konu yine şike iddialarına geldi. Başbakan, “Şike konusunda siz ‘suçun şahsiliği’ vurgusunda bulunmuştunuz?” sorusu üzerine şöyle konuştu:

Şike sahaya yansımış mı bakılır

Doğru. Platini’ye söyledim. O da “Haklısınız ama uygulama böyle” dedi. Ben de “Düzeltelim o zaman” dedim. Şike sahaya yansımış mı bakılır ve karar ona göre verilir. Aksi halde kulübü cezalandırmak neden? Para cezası vermek neden? 8 takım birden ligden düşerse ne olur, futbol biter.  Ceza davası ile Futbol Federasyonu’nun kararını birbirinden ayırmak lazım. Platini’ye de İngiltere örneğini verdim. Orada holiganlar yüzünden Thatcher (Margaret Thatcher, İngiliz Başbakanı, 1979-1990) İngiliz takımlarının Avrupa’ya çıkışını 5 yıl yasakladı. Ne oldu? Kendi aralarında gayet güzel devam ettiler. Döndükleri sene de şampiyon oldular.


Hürriyet İstanbul’daki UEFA Kongresi’nin son gününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile UEFA Başkanı Michel Platini’nin karşılıklı açıklamalarını 23 Mart’ta okurlarına böyle duyurmuştu.
F.Bahçe ve Trabzon Avrupa’ya gidemedi

TÜRK takımları arasında Avrupa Kupalarına katılma hakkı elde etmelerine rağmen gidemeyen iki takım F.Bahçe ve Trabzon oldu. Geçtiğimiz sezon şampiyon olan F.Bahçe, şike iddiları nedeniyle Devler Ligi’ne gidemedi. Trabzon ise, 1977-78’de Kopenhag’la oynadığı Şampiyon Kulüpler Kupası maçında yaşananlar yüzünden ertesi sezon Kupa Galipleri Kupası’na katılamadı.

Gazintepspor da katılamayabilir

TÜRK takımları arasında Avrupa Kupalarına katılma hakkı elde etmelerine rağmen gidemeyen iki takım F.Bahçe ve Trabzon oldu. Geçtiğimiz sezon şampiyon olan F.Bahçe, şike iddiları nedeniyle Devler Ligi’ne gidemedi. Trabzon ise, 1977-78’de Kopenhag’la oynadığı Şampiyon Kulüpler Kupası maçında yaşananlar yüzünden ertesi sezon Kupa Galipleri Kupası’na katılamadı.

Bizim hayvanlara ceza az demişti

UEFA Heysel Faciası için sadece Liverpool’a ceza verecekken, Başbakan Thatcher tüm İngiliz kulüplerinin 5 yıl Avrupa’ya gitmemesini sağlamıştı.

HEYSEL Faciası’nın ardından, ülkesinin takımlarına hiç acımayan dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher kendi cezalarını kendisi verdi. UEFA’nın, Liverpool-Juventus maçından sonra sadece Liverpool’a ceza vermesi bekleniyordu. Bu cezanın da 3 yıl olacağı konuşuluyordu. Ancak Thatcher, “Bizim hayvanlara bu ceza az” dediği tarihi çıkışı ile sadece Liverpool’un değil, tüm İngiliz takımlarının cezalandırılmasını istedi. Thatcher, İngiltere Futbol Federasyonu’na da tüm kulüplerini Avrupa’dan çekmesi konusunda baskı yaptı.

1990’a kadar oynayamadılar

“Margaret Thatcher holiganlar yüzünden beş yıl süreyle Avrupa’ya gitmedi de ne oldu?”

“İngilizler kendi aralarında gayet güzel devam ettiler. Döndükleri sene de şampiyon oldular.”

Bunun üzerine UEFA, İngiliz Federasyonu’nun kararının hemen ardından İngiliz takımlarının 5 yıl boyunca Avrupa Kupaları’na katılamayacağını açıkladı. Böylece 1985 ile 1990 yılları arasında hiçbir İngiliz takımı, Avrupa’da boy gösteremedi. Liverpool ise, 6 yıl uluslararası karşılaşmalardan men cezası aldı.

Heysel’de 39 kişi öldü

29 Mayıs 1985 günü Brüksel’in Heysel Stadı’nda oynanan Juventus-Liverpool Şampiyon Kulüpler Kupası finali büyük bir trajediye sahne oldu. Maçtan önce tribünlerdeki Liverpoollu holiganlar, Juventus taraftarlarına saldırdı. Çıkan panik sonucu bir duvar çöktü, taraftarlar tel örgülere sıkıştı ve 38 İtalyan ile 1 Belçikalı hayatını
kaybetti. (Hürriyet)