MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'dan Arınç'ın özrü için ilk yorum! Geri adım yok!

MEDYAFARESİ VİDEO- Başbakan Erdoğan, Tunus'ta Gezi Parkı protestoları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Eklenme: 06 Haziran 2013 14:06 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 16:22

Erdoğan\'dan Arınç\'ın özrüne ilk yorum!..VİDEO

Anlaşmaların imzalanmasının ardından her iki Başbakan, ortak basın toplantısında konuştu.

- Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız

- Türkiye devleti ve milleti ile Tunus halkının demokrasi ile mücadelesinde her daim yanında olacak ve ileriye adım atmasını destekleyecektir.

- Vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum

Temaslarda bulunmak üzere Tunus\'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye-Tunus İkinci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı\'na katıldıktan sonra iki ülke arasında işbirliği protokolleri imzalandı.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından her iki Başbakan, ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan Erdoğan: "Sayın Ali el-Urayyid ile ikili ilişkilerimizi ele aldığımız görüşmelerde bölgesel ve uluslararası konuları da değerlendirme fırsatı bulduk. Tunuslu kardeşlerimiz şundan emin olmalı: Türkiye devleti ve milleti ile Tunus halkının demokrasi ile mücadelesinde her daim yanında olacak ve ileriye adım atmasını destekleyecektir. Çünkü bizler Tunus\'un başarasını Türkiye\'nin başarısı olarak görüyoruz. Şu anda 50 Türk firması faaliyettedir, yatırımlar da oldukça yüksektir.

Birlik, beraberlik, dayanışma Tunus\'un ayağa kalkmasında önemlidir. Bugün Tunus\'ta 2 Tunus\'lu askerin şehit olduğunu öğrendim. Tunus halkının başı sağolsun" dedi.


SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

Gezi eylemleri ile ilgili olarak soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan: "Gezi parkı eylemlerinde kamu malları zarar gördü. Taksim projesi İstanbul\'u güzelleştirecek bir projedir. AKM\'nin yerine daha güçlü ve güzel bir kültür merkezi yapacağız. AK Parti\'nin yaptığı güzel şeylere engel çıkartmaya çalışıyorlar. Şu anda herşey hukuku çerçevesinde yürüyor. Gözaltına alınan 7 yabancının diplomatik pasaportu yok. Şunu verirsem bunu alırım mantığı ile devlet yönetilmez. Muhteşem bir mimarisi olan Topçu Kışlası\'nı yeniden yapıyoruz. Vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum" dedi.
"Başbakan Yardımcınızın dilediği özrü kabul ediyor musunuz" sorusuna Erdoğan, "Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Kullanılan gazla alakalı üzüntümüzü dile getirdik. Hiçbir hak hukuk dışı yollarla aranmaz. İstediğim yerde miting yaparım, yakar-yıkarım derseniz buna izin verilmez. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız" diye yanıt verdi.

Erdoğan şöyle konuştu;

Daha öncede ifade ettim bu olaylara karışmış olan çevre duyarlılığı olan vatandaşları bunun dışında tutuyorum.
Bildiğiniz gibi ABD Büyükelçiliği’ne saldıranlar oldu. Bunlar onlardandır. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine neden oluyorlar. Otobüs ve caddelere zarar veriyorlar.
Taksim projemiz tarihi çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Ve bu proje İstanbul’a çok güzel bir ortam oluşturacaktır.

Olaylarda gözaltına alınan 7 yabancıdan 6’sı savcılıkta, biri de gözaltında. Hiçbirinin diplomatik pasaportu yok.

Büyük bir opera binası yapacağız

Orada büyük bir opera binası yapacağız. Daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir hale getirmek için vatandaşlarımızın orada, ağaçların dikilmiş olduğu ortamda gezinme ve eğlenme imkanı bulacaktır.
Biz yıktığımız yerde daha güzel binalar yapacağız.

Ak Parti’nin icraatlarına engel çıkarmaya çalışıyorlar

Ak Parti’nin icraatlarına engel çıkarmaya çalıyorlar.  Bu konuda gerekenleri yapıyoruz

Orada olmayan bir şeyin yapılmasını vaat etmedik

(Bülent Arınç dün Gezi Parkı ile ilgili toplantı yaptı. Protestocuların isteklerini değerlendirmişiniz? sorusu üzerine) Vekilim gerekli olanları yapmıştır. Bizim söylediğimiz şeyler bellidir.
Burada Toplu Kışlası var mı yok mu. Orada olmayan bir şeyin yapılmasını vaat etmedik. Orada olan bir uygulamayı aslına döndürüyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür tarihi eserler aslına uygun olarak yapılır ve bunanla gurur duyulur.

AK Parti yapıyor diye karşı çıkıyorlar

Onlar neden AK Parti böyle bir iş yapıyor diye karşı çıkıyorlar. Biz bu projeyi animasyonlarla göstermiştik. Bunlarla ilgili en ufak bir ifade kullanmadılar. Şimdi bu tür işleri yapıyorlar.

Asfalt ve kaldırımları söküyorlar

Taksim’e çevre duyarlılığı içinde işlem yapacağız. Asfaltları ve kaldırımları söküyorlar. Otobüslerin ve halkın kullandığı duraklara zarar verilmesi sorgulanmalı. Samimi vatandaşlarımızı arasına kimin karıştığına dikkat etmek gerekir.

Gazla alakalı üzüntümüzü belirttik

(Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aşırı güçten dolayı özür diledi. Siz bu özürü kabul ediyor musunuz? sorusu üzerine) Değerli arkadaşlar Bülent Arınç gerekli açıklamaları yaptı. Sizler bizleri takip edemiyorsunuz.
Aşırı biber gazı kullanımıyla ilgiliyle bu konuda gerekli açıklamaları yaptık.
Kullanılan gazla alakalı üzüntümüzü dile getirdik
Dünyada göz yaşartıcı gaz kullanmayan hiçbir ülke yoktur.

’İstediğim yerde gösteri yaparım’ derseniz olmaz

Tüm haklar hukuk içinde aranır. Gösterici yürüyüşü yapacaksanız gidersiniz orada yaparsınız. Ancak istediğim yerde yakarım, yıkarım, gösteri yaparım derseniz olmaz. Biz 21.5 milyon oy almamıza rağmen kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldık ancak tabanımızı sokağa dökmedik.
Yargı kararını verdi ve bize hakkımızı verdi.

Yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için

Şu anda yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için. Yapmamız gereken şey hukuku korumaktır.

50 işadamının 740 milyon dolarlık yatırımı var

50 iş adamımızın burada 740 milyon dolarlık yatırımları var. Para civa gibidir Kendisi için en uygun zemini nerede bulursa oraya gider. İş adamlarının yatırım konusunda böyle bir kararlığı olduğunu belirtmek için. Yoksa 215 iş adamı buraya neden gelmiş olsun ki.
Bu şirketlerin 40 milyar dolar cirosu var. Buraya geliş nedenleri burada yatırım imkanlarını yoklamak. Bu 215 iş adamı ile sınırlı kalmayacak. Daha farklı sektörlerden iş adamları da Tunus’a gelecektir.

Tunus’la ekonomik ilişkiler

Tunus halkının demokrasi barış ve refah yolunda kayda değer mesafeler kat etmekte olduğunu yerinde müşade etmenin memnuniyetindeyiz.
Bu ziyaret ile ikili ilişkilerimizi geliştirme fırsatı bulduk.
Ortak kültürel mirasımıza da sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz.
Türk ve Tunus halkı arasında ortak bir kültür olduğunu söylüyoruz.
Türkiye güçlü adımlarını Tunus’un yanında hissettirmiştir.
Sayın Cumhurbaşkanımız da Tunus’u ziyaret etmiştir.
Bu ikili ilişkilerimize verdiğimiz önemi göstermektedir.
Türkiye, Tunus’un ileriye adım atmasında yanında olacaktır.
Türkiye’den 50 firma Tunus’ta faaliyettedir. Bu firmaların büyük yatırımları bulunmaktadır. Bu ziyaretimizde değişik sektörden 215 iş adamı ile birlikte geldik. Karşılıklı yatırımlar her iki ülkeye büyük imkanlar sağlayacaktır. Bütün iş adamlarını Tunus’a yatırıma davet ediyorum.
Ekonomik alanda Tunus’u artarak desteklemeye devam edeceğiz. Diğer alanlarda da yatırımlarımız ve desteğimiz devem edecek.
Demokrasi ve ekonomi beraber giden konulardır. Bunların dengeli bir şekilde ilerlemesi lazım.