MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'dan ABD'ye F-35 resti: Başka yerlere döneriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. ABD'ye tepki gösteren Erdoğan, "Kusura bakmayın. F-35 vermiyor musunuz? Biz o konuda da tedbirlerimizi alır başka yerlere döneriz. Çünkü biz eli bağlı duramayız" dedi.

Eklenme: 26 Temmuz 2019 12:20 - Güncelleme: 26 Temmuz 2019 12:36

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını da yorumlayan Cumhurbaşkanı, ''Merkez Bankası faizlerde düşüşe gitti. Battık mı bittik mi? Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı'' dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

-AK Parti olarak bir önceki seçime göre kazandığımız ve kaybettiğimiz yerler oldu. Hepsinin değerlendirmesini yaptık.

-İnşallah dört yıl sonraki seçimlere kurulduğu günkü heyecanlıyla bambaşka bir AK Parti olarak çıkacağız. Kendimizi sürekli yenileyerek daha da güçlendireceğiz.

-İhtirasları, hırsları veya kifayetsizlikleri yüzünden yollarını kaybedenleri bir kenara bırakacak olursak bir nesil siyasette yetiştirdik.

İşte o video...

-Sizlerden hiç vakit kaybetmeden şehirlerinize döner dönmez partimize gönül vermiş kardeşlerimize ulaşmanızı istiyorum. Bu kardeşlerimizin gönüllerini almanızı, dertleri ve sıkıntılarına çözüm aramanızı istiyorum. Daha da önemlisi aranızdaki bağı kopartmamanızı istiyorum.

-Göreve geldiğimizde evinde arabası dahi olmayan benim halkım benim vatandaşım bugün bırakın bir arabayı birçok yerlerde artık bir araba iki araba evlerimizde var.

-Pençe 1 ve Pençe 2 harekatlarıyla ilk defa kalıcı çözümler bulma yolundayız. Erbil'deki konsolosluk görevlimize yapılan saldırı harekatımızın ne kadar isabetli olduğunun teyididir. Konsolosluk görevlimizi şehit eden teröristlerin tamamını da yakaladık. Eksik varsa ya da başarılı bir operasyonla diğerlerini de inlerinde etkisiz hale getirdik.

-F-35 projesinden dışlanma tehditleri başta olmak üzere hiçbir yaptırımın ülkemizi güvenlik önceliklerini hayata geçirmekten alıkoyamayacağını bir kez daha belirtmek isterim. Türkiye'ye daha fazla haksızlık yapılmamalıdır.

-Amerika ile Suriye sınırları boyunca güvenlik koridoru oluşturma görüşmeleri ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Fırat'ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmekte kararlıyız. Şu ana kadar bunu başarıyla yürüttük.

-F-35'le ilgili 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapmışız. 4 taneyi Amerika'da pilotlarımıza teslim ettiler. Ondan sonra 'patriot'u niye bizden almadınız da S-400'ü Rusya'dan aldınız dediler. Buradan Amerika'nın kongresine de sesleniyorum. 'Patriot'u siz vermediniz. Biz paramızla alıyoruz, paramızla vermiyorsunuz. Kim verirse ona gideceğiz. Biz size aldık, alıyoruz dedik. Verecekseniz patriot alırız da dedik. Kusura bakmayın. F-35 vermiyor musunuz? Biz o konuda da tedbirlerimizi alır başka yerlere döneriz. Çünkü biz eli bağlı duramayız.

-Uzun zamandır %24 oranındaki faizin ülkemiz için oldukça yüksek olduğunu savunurum. Yüzde 24'ün üzerine çıktığı zamanlar da oldu. Bundan ne kadar rahatsız olduğumu hep söyledim. Ama bunu malesef dönemin Merkez Bankası başkanlarına ulaştıramadık. Hep oyalama taktikleriyle gittiler. Her dile getirdiğimizde faiz oranlarındaki dramatik düşüşlerin ekonomiyi tepetaklak edeceğini öne sürüyordu. Dün MB faizlerde 425 baz puanlık düşüşe gitti. Ne oldu, battık mı, bittik mi? Hayır. Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı. Olması gereken buydu. Bu bile yeterli değil.

-Yıl sonuna kadar kademeli şekilde devamı gerekir. Faiz düştükçe enflasyon düşer çıktıkça çıkar. Bugün yüksek faizle hükümetimizi devamlı sigaya çeken Bay Kemal şimdi de faizlerin bu şekilde indirilmesinden rahatsız olmuş Merkez Bankası ile alakalı olarak itibarı sıfırdır diye açıklamada bulunuyor. Anlamak mümkün değil biz sana mı sorup da adım atacağız? Yeni yönetim sisteminden rahatsız. İlla parlamenter demokrasiye geçmek gerekiyormuş. Tek adam benmişim. Tek adamlığı sizden öğrendik ama biz tek adam değiliz.''