MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan'a tepkiyi Tek Yumruk adlı sol örgüt mü düzenledi?

TT Arena'nın açılışındaki görüntüleri inceleyen polis, olayların ilk olarak kale arkasındaki "Tekyumruk" grubunca başlatıldığını öne sürdü.

Eklenme: 19 Ocak 2011 07:20 - Güncelleme: 21 Mart 2016 23:38
Türk Telekom (TT) Arena'nın açılışı sırasında yaşanan, Galatasaray camiasında büyük krize neden olan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın protesto edildiği olaylarla ilgili olarak başlatılan incelemede ilk ipuçlarının ortaya çıktığı belirtildi. Erdoğan'ın, ilk olarak, kale arkasında konuşlanan ve kendilerine "Tekyumruk" adını veren taraftar grubunca ıslıklanıp yuhalandığı öne sürüldü. Polise göre organize olduğu şüphesi güçlenen protestoya, stadın VIP ile VIP alt kısmında oturan ve kulüp yönetimince davet edilen kişilerin de katıldığı anlaşıldı.

PROTESTOYU BU KONUŞMA MI TETİKLEDİ? -VİDEO-

Milliyet'in aldığı bilgilere göre, TT Arena'nın açılış töreninde yaşanan olayların ardından Galatasaray Kulübü'nün polise teslim ettiği stattaki 200 kameraya ait görüntülerin incelenmesi için Asayiş Şube Müdürlüğü'nde özel çalışma ekibi oluşturuldu. Bu görüntüler, aynı zamanda statta görevli 40 polis kamerasıyla birlikte hemen incelemeye alındı.

'Organize tepki var' şüphesi

Özel ekibin ilk tespitlerine göre, Erdoğan'ın stadı terk etmesine neden olan protestoların kale arkası bölümünde oturan yaklaşık 150 kişilik bir grup tarafından başlatıldığı anlaşıldı. Kendilerine "Tekyumruk Galatasaray Taraftar Grubu" adını veren ve sol görüşlü olarak bilinen grubun, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın sözleriyle birlikte başladığı ıslıklı ve yuhalamalı protestolara daha sonra stadın VIP ve VIP alt kısmında oturan kulüp davetlilerinin de katıldı.
Milliyet'e bilgi veren üst düzey bir emniyet yetkilisi, "Tekyumruk" adlı grup tarafından başlatılan protestonun organize olabileceği yönünde işaretler bulunduğunu iddia etti. Aynı yetkili, olayın organize olduğunun tespit edilmesi halinde grubun siyasi konumu nedeniyle Terörle Mücadele Şubesi'nin de soruşturmaya katılabileceğini bildirdi.

PROTESTOLAR BİRAND'I NASIL KORKUTTU? VİDEO

Özür dilemiyoruz

Kendilerine "Tekyumruk" adını veren taraftar grubu da Adnan Polat'ı Galatasaray taraftarından özür dilemeye ve istifa etmeye davet etti. Grubun internet sitesinde şu görüşlere yer verildi:
 "Bizlerin bu stad için, ne devlet erkanına, ne de Adnan Polat'a bir borcumuz var. Bu stad kimsenin cebinden çıkan para ile yapılmadı. Kendi yandaşlarına peşkeş çektiği Ali Sami Yen arazisi karşılığı yapılan stad için bizim tek borcumuz, bu stadı yapan, üçünü çalışmalar sırasında yitirdiğimiz emekçileredir" Grup, uluslararası bir kargo firmasının Türkiye bürosundaki çalışırken sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan işçilere  destek  vermişti.