MedyaFaresi MedyaFaresi

'Erdoğan’a suikast’ davasında mahkeme başkanı: Su o kadar bulanık ki

‘Erdoğan’a suikast’ girişimi ve iki polisin hayatını kaybetmesiyle ilgili üçü firari, 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Eklenme: 09 Eylül 2017 20:43 - Güncelleme: 09 Eylül 2017 20:46

‘Erdoğan’a suikast’ girişimi davasında savunma yapan sanık binbaşı “Bizi öldürmek kastıyla ateş eden polislere karşılık verilmemesini emrettim” deyince mahkeme başkanı araya girdi: “Sizinle çatışan polislerin bir kısmı da FETÖ’den tutuklandı. Su o kadar bulanık ki.”

‘Karşılık verilmemesini emrettim’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimi gecesi Muğla’da kaldığı otele baskın düzenleyen ekipte yer alan ve koruma polisi Mehmet Çetin’i vurduğu ileri sürülen binbaşı Şükrü Seymen, ateş etmediğini, yanındakilere de ‘karşılık verilmemesini’ emrettiğini öne sürdü.

Seymen şunları söyledi: “İddianamede doğru olan kısım, güvenlik güçlerinin helikoptere ateş ederek Haldun Gülmez’i (yüzbaşı) yaralamasıdır. Sahilde diz çökmüş bir şekilde cep telefonuyla pilotla görüştüm. Bizi öldürmek kastıyla ateş eden polisler için yanımdakilere, ‘Onlarla işimiz yok, karşılık verdirmeyin’ emrini verdim. Bırakın ateş etmeyi, silahım bile elimde değildi. Tanıklardan birisinin ifadesinde, polislerin bize karşı kimyasal silah kullanılacağı yönünde iddiası var.”

‘ Su o kadar bulanık ki’
Sanık binbaşının bu ifadeleri üzerine helikopterden sivil halka ateş edildiğinin ortada olduğunu belirten Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ ise “Polislerin hangi psikolojiyle davrandığını bilemeyiz. Ayrıca sizinle çatışmaya giren polislerin bir kısmı da FETÖ’den tutuklandı. Su o kadar bulanık ki” diye konuştu.

‘Amaç polisle çatıştırmaktı’
Kendilerine ateş eden güvenlik güçlerinin tecrübesiz olduğunu öne süren Seymen, “Amaç bizi polisle çatıştırmaktı. O kişilerin ekmeğine yağ sürdürmedim. Birilerin ölümüne sebep olmadığım için vicdanım rahat” dedi.

Sanık binbaşı, 15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda komutayı ele almak isterken başçavuş Ömer Halisdemir tarafından vurularak öldürülen tuğgeneral Semih Terzi’nin darbe girişiminden bir gün önce kendisini arayıp 12 kişilik bir tim kurmasını istediğini anlattı.

‘Hakan Fidan da yargılanmalı’
“Rahmetli Semih paşanın emrini sorgulayamazdım” diyen Seymen şöyle devam etti: “Aynı gün Osman Kılıç (albay) ile Milli Savunma Bakanlığı lojmanında görüştüm. Sahte telefon ve hat kullanmadım. Bu hususu kabul etmiyorum. Süreç ilerledikçe anladım ki bizi FETÖ ile bağdaşlaştırmaya çalıştılar. Hakan Fidan beyefendi, Özel Kuvvetler karargahında ‘Mühimmatlarını bastınız mı? Biz hazırız, siz hazır mısınız’ gibi anlamsız cümleler kurmuş. Onun da yargılanması gerekiyor. Ülkenin beyinleri şu an hapishanede. Bunu yapan TSK içerisindeki çetedir. Kendimi kullandırdım. Bizi bu tuzağın içine çekenlere hakkımı helal etmiyorum.”

Mahkeme başkanı: Algı oluşturuyorsun
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik suçlamalar üzerine bir kez daha araya giren Mahkeme Başkanı Baştoğ, sanık binbaşıya şunları söyledi: “Sana cevap verecek olan kişi burada yok. Algı oluşturuyorsun. Söylediğin şeyler anlamsız. Sen savunmanı yap. Garip garip şeyler söyleme. Koca koca generaller de mi kendini kullandırdı? Kendini kullandırdığın kişiye sürekli rahmetli diyorsun. Söylediklerinde çelişkiler var.”

Diken