MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan, Vahdettin'in köşkünde çalışacak!

Orhan Veli'nin ''İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı'' adlı şiirini yazdığı Çengelköy korusu ve Vahdettin Köşkü için kamulaştırma başladı.

Eklenme: 06 Ekim 2013 10:24 - Güncelleme: 23 Mart 2016 14:42

İstanbul Çengelköy\'de son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in yaşadığı ve şair Orhan Veli\'nin \'\'İstanbul\'u dinliyorum, gözlerim kapalı\'\' şiirini yazdığı 60 dönümlük koruluk alan ve köşkün çevresinde, dev bir kamulaştırma yapılacak.

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca Çengelköy\'de 138-145 pafta, 813-827 ada arasında bulunan araziler kamulaştıracak. İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapılacak kamulaştırmanın ardından \'\'Vahdettin Köşkü ve Çevresi Yol Düzenlemesi Projesi\'\' uygulamaya sokulacak. Projenin tamamlanması sonrası, Vahdettin Köşkünün \'\'Başbakanlık Anadolu Çalışma Ofisi\'\' ve yabancı misafirler için Devlet Konuk Evi olarak düzenleneceği belirtiliyor.

4 BİN METREKARE İSTİMLAK
Hazırlanan plana göre, Boğaziçi sahil şeridi öngörünüm bölgesi uygulama imar planı ve Vahdettin Köşkü çevresi Yol Düzenlemesi Projesi kapsamında vatandaşların tapulu arazilerinden 2-197 metrekare arasında toplam 4 bin metrekarelik alan istimlak edilecek. Proje kapsamında Çengelköy’den Boğaziçi Köprüsü yönüne olan trafik tek yönlü hale gelecek.

Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in adını taşıyan köşk, 2. Abdülhamit’in padişahlığı döneminde Fransız mimar Alexandre Vallaury’ye yaptırıldı. Soğan başlı kubbesi olan köşkün bulunduğu 60 dönümlük koru içinde müştemilatlar, bahçıvan evi ve sera da yer alıyor. Köşk 1984 yılında, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmişti.

Gazeteport