Abone Ol

Erdoğan: Ülkemizde domuz eti yiyenler var, müdahale etmedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Pakistan ortak ev sahipliğinde ‘Nefret Söylemiyle Mücadele’ temalı yüksek düzeyli yan etkinlikte konuştu.

Erdoğan: Ülkemizde domuz eti yiyenler var ama..

Erdoğan, “Bizim ülkemizde domuz eti yiyenler var. Biz domuz eti yiyor diye bunlara müdahale etmedik etmiyoruz da. Niye? Onun inancı gereği yiyebilir, bizi çok da ilgilendirmez” dedi.

Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ndeki konuşmasından önce moderatörden kürsü konuşması istediği anlar ise kameralara yansıdı. Kürsü kelimesini Türkçe söyleyen Erdoğan’ı moderatör anlamakta güçlük çekti. Erdoğan, kendisini anlamayan moderatöre “I speech kürsü” diyerek kürsüde konuşma yapmak istediğini söylemeye çalıştı.

İşte o video...

Türkiye ve Pakistan ortak ev sahipliğinde “Nefret Söylemiyle Mücadele” temalı yüksek düzeyli yan etkinlikte konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Nefret söylemleri, günün her saatinde sosyal medyada, TV programlarında normalleştiriliyor. Günümüzde nefret söylemine, kutsal değerlere hakarete en fazla maruz kalanlar Müslümanlardır.

-​Nefret söylemi, fikir özgürlüğü parantezine asla alınmamalıdır.

-Herkesin vejeteryan olması beklenemez. Ben senin inancına saygı duyuyorum, sen benim inancıma neden saygı duymuyorsun? Bizim ülkemizde domuz eti yiyenler var. Biz domuz eti yiyor diye bunlara müdahale etmedik etmiyoruz da. Niye? Onun inancı gereği yiyebilir, bizi çok da ilgilendirmez.

-Şu anda Azad Keşmir adeta bir açık hava hapishanesine döndürülmüş vaziyettedir.

-BM’de nefret söylemine ilişkin bir veri tabanı oluşturulması fikrini destekliyoruz.

-Bütün devlet kurumlarına bu konuda (Azad Keşmir) önemli görevler düşüyor. Hem devletlerarası hem de bölgesel ve küresel nitelikli uluslararası örgütler nezdinde gerçekleştirilen somut girişimler daha etkin hale getirilmelidir.

-Barış dini olan İslam’ı terörle bir araya getirmek, çok büyük bir iftiradır, ahlaksızlıktır. Böyle bir şey kabul edilemez.