MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Türkiye'nin S-400'lere ihtiyacı var

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezuniyet Töreni'nde konuştu.

Eklenme: 31 Ağustos 2018 11:37 - Güncelleme: 31 Ağustos 2018 11:42

Erdoğan açıklamasında ABD’ye çok sert mesajlar vererek “Biz anlaşmanın gereği 900 milyon dolar ödeme yaptık. F35’lerin bize verilmesi gerekiyor. Verilir verilmez… Artık dünya tek ülkeden ibaret değil. Orası vermezse biz başka ülkeden bunları temin ederiz. Veya üretiriz” şeklinde konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

TSK'da astsubaylık kritik bir görevdir. 15 Temmuz kıyamının sembol ismi Ömer Halisdemir kardeşimiz de bir astsubaydı. Ordumuza astsubay olarak katılıp daha sonra subaylığa geçen ve general rütbesine yükselen kardeşlerimiz var.

Subaylarımız, astsubaylarımız ve uzman parsonel yapısıyla TSK bölgesinin ve dünyanın en güçlü orduları başında gelme konumunu sürekli tahkim ediyor. TSK dünyanın en köklü, yaygın ordusudur. 

Cumhurbaşkanlığı forsumuzda temsil edilen devletimizin en önemli özelliği sağlam bir ordu düzenine sahip olmalarıdır. Kendilerinden kat be kat düşmanları hep yenilgiye uğratmıştır.

Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de Malazgirt Zaferi'dir. Esasen milletimizin tamamı ezanı, bayrağı, vatanı, devleti tehlikeye düştüğünde cesaretle mücadeleye atılmaktan çekinmeyecek cesarettedir. 

Sizler bugün milletimizin "peygamber ocağı" diyerek gönlündeki yeri ifade ettiği böyle şerefli bir kurumun kapısından ilk adımı atıyorsunuz. 

"TÜRKİYE'NİN S-400'LERE İHTİYACI VAR"

Biz Suriye ve Irak'tan ülkemize yapılan saldırılar karşısında adeta yalnız bırakılmış bir ülkeyiz. Türkiye'nin S-400'lere ihtiyacı var bunun da anlaşması bitmiştir inşaallah en kısa zamanda alacağız. Türkiye'nin zaten proje ortağı oldu F-35'lere de ihtiyacı var. Kendi milli uçaklarına da ihtiyacı var.

Verdikleri takdirde anlaşmaya uyduklarının ispatıdır. Şuana kadar biz ortaklığımız olarak 900 milyon dolar ödedik. 120 F-35'in bize verilmesi gerekiyor. Verilir veya verilmez. Artık dünya tek ülke değil. Orası vermezse başka ülkeden temin ederiz ya da üretiriz.

"DÖVİZ SALDIRISININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"

Dövizdeki istikrarsızlık ülkemize yönelik bir operasyondur. Terör örgütleriyle yapamadıklarını döviz kurunu döviz kurşıunu haline getirdikleri ekonomi silahıyla yapmaya çalışıyorlar. Nice senaryoları, ihanetleri tepeleyen Türkiye bu saldırının da üstesinden gelecektir.

Ne yaparlarsa yapsınlar 2023 hedeflerimize ulaşmamızı engelleyemeyecekler. Döviz kuru ne olacak diye soranlara cevabımız: Bu da geçer yahu olacaktır.

"TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMAYI HAK EDEN BİR ÜLKE"

Güçlü siyaset ancak güçlü bir ordu ve güçlü ekonomiyle olur. Türkiye, güçlü olmayı hak eden bir ülkedir. TSK'mızı FETÖ başta olmak üzere ihanet çetelerinden, darbeci cuntacı zihniyetten arındırdığımız sürece askeri gücümüzün arttığını görüyoruz.

Dün Ankara'da Kara Harp Okulu'nda bugün Balıkesir'de mezuniyetlerinin sevincini paylaştığımız subay ve astsubayların kararlılığı bize gelecek için güven veriyor. Biz bu orduyla değil terör örgütlerini tıpkı ecdadımız gibi yedi düveli önümüze katar, cehenneme kadar kovalarız.