MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan Rusya'da: Suriye'de atacağımız adımlar önem arz ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kremlin Sarayı'nda gerçekleştirilecek Üst Düzey İşbirliği Konseyi Sekizinci Toplantısı dolayısıyla Rusya'ya gitti.

Eklenme: 08 Nisan 2019 14:26 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 14:29

Moskova ziyareti kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Özellikle Suriye'de attığımız, atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor" dedi.

Putin, "Türkiye ile ikili ilişkilerimizin özellikle de ekonomi alanında geliştiğini memnuniyetle izliyoruz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kremlin Sarayı'nda gerçekleştirilecek Üst Düzey İşbirliği Konseyi Sekizinci Toplantısı dolayısıyla Rusya'ya gitti.

Erdoğan, toplantı öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte kameraların karşısına geçti.

Gazetecilere kısa bir açıklamada bulunan Putin, "Türkiye ile ikili ilişkilerimizin özellikle de ekonomi alanında geliştiğini memnuniyetle izliyoruz. Uluslararası ilişkilerde ve küresel sorunlarla ilgili Türkiye ile yoğun bir işbirliğimiz söz konusudur. İkili ticaret hacmimiz 35 milyar dolar seviyesine ulaştı" diye konuştu.

Cumhurbanı Erdoğan da yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştireceklerini belirterek, 13 tane anlaşmanın imzalanacağını söyledi.

'TERÖR EYLEMLERİNE KARŞI DAYANIŞMA HALİNDE ATTIĞIMIZ ADIMLAR ÇOK ÖNEMLİ'

Erdoğan, "Gerek ikili ilişkiler, gerek bölgesel sorunlarla ilgili aramızda bir görüşme trafiği olacak. 13 tane anlaşma imzalanacak. Geleceği yönelik bir adımı atmış oluyoruz. Ticaret hacmimizde yüzde 15'lik artış söz konusu. Hedef ticarette 100 milyar dolarlık hedefe yürümek" dedi.

"Bir diğer çok önemli adım da şu anda bölgedeki terör eylemlerine karşı birlikte dayanışma halinde attığımız adımlardır" diyen Erdoğan, "Suriye'de attığımız adımlar, atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor. Bugünkü üst düzey stratejik konsey toplantısı büyük önem arz ediyor" ifadesini kullandı.

Liderlerin görüşmesinin ardından 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı yapılacak.

(SPUTNIK)