MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Putin ile İdlib'deki tüm gelişmeleri ele alacağız

Bu akşam Türkiye saati ile 18:00'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İdlib'deki tüm gelişmeleri ele alacağız" dedi.

Eklenme: 21 Şubat 2020 15:45 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 15:46

İstanbul'da cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'deki tavırlarının bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacakları görüşme sonucunda belli olacağını söyledi.

Erdoğan, "Saat 18.00 gibi Putin ile telefon görüşmem olacak. İdlib'deki tüm gelişmeleri ele alacağız. Temenni ederim ki bu görüşmeyle de hayırlı bir adım atmış oluruz" diye konuştu.

İdlib'te devam eden çatışmalar için 'savaş' ifadesini kullanan Erdoğan, "İdlib'de yoğun bir ben buna savaş diyebirim şu anda orada devam ediyor. İdlib'de 150 civarında rejim mensubu etkisiz hale getirildi. Çok sayıda araç gereç imha edildi. 12 tank, 3 zırhlı araç, 14 top obüsü, 2 dorçkalı pikap imha edildi. Orada mücadele kararlılıkla devam ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Merkel ve Macron, Putin'le yaptıkları görüşmede, İdlib'de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için bir daveti kendisine yaptılar. Henüz beklenen bir cevap vardır diyemem.

(Merkel ve Macron İdlib konusunda) Dörtlü zirve için 5 Mart'ta İstanbul'u teklif ettiler, henüz Putin onlara arzu edilen cevabı vermedi.

 Hafter, bizim için bir muhatap değil. Hafter orada bir maaşlı lejyoner, meşru birisi değil, illegal, gayrimeşru.