MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan, Nuri Bilge Ceylan’ı da tokatlar mı?

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanmasının yankıları sürerken, El Cezire kanalının internet sitesinde yayımlanan bir yorumda ‘Kış Uykusu: Erdoğan için uyarı mı?’ denildi.

Eklenme: 26 Mayıs 2014 17:17 - Güncelleme: 17 Kasım 2015 06:16

Yazar Agnes Poitier, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Soma’da bir protestocuya tokat atmasını ve Nuri Bilge Ceylan’ın ödülü ‘geçen yıl hayatını kaybeden gençlere adamasını’ hatırlatarak şu ifadeyi kullandı:

‘Sinema hakkında konuşacaklarını sanmıyorum’

“Umalım ki, Nuri Bilge Ceylan Cannes Film Festivali’ndeki dünya sahnesinde özgürce konuştuğu ve endişelerini dile getirdiği için İstanbul’a dönüşünde birdenbire parlayabilen başbakan tarafından tokatlanmaz.”

Haftalık Fransız dergisi Marianne’in Birleşik Kraliyet Editörü olan Agnes Poitier, “Ceylan’ı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da tebrik etti ve onunla sohbet etmek istediğini söyledi. Türkiye Başbakanı’nın Ceylan’la konuşmak istediği bir iki olabilir ve bunların muhtemelen sinemayla hiçbir ilgisi yok” ifadesini kullandı.

‘İfade özgürlüğü sanatçılar için hâlâ hassas bir konu’

Poitier, “Ceylan’ın Erdoğan’ın hükümetine yönelik sözlü saldırısı doğrudan değildi ve sözcüklerini dikkatle seçmişti. Fakat eleştiri açıktı” diye yazdı.

Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in Altın Palmiye alan ‘Yol’ filminin Türkiye’de 15 yıl boyu yasak olduğunu hatırlatan yazar şöyle devam etti:“Muhalifler için bugün durum o kadar aşırı olmayabilir. Fakat ifade özgürlüğü birçok Türkiyeli sanatçı için hâlâ hassas bir konu. Ceylan belki de bu yüzden aile dramını Türkiye için bir metafor olarak kullanıyor.” 

(El Cezire)