MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Bedelli askerliğe seçimden sonra bakacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star TV-NTV ortak yayında Seçim Özel programında, 24 Haziran seçimleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Eklenme: 01 Haziran 2018 23:21 - Güncelleme: 02 Haziran 2018 00:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;

ERKEN SEÇİME NEDEN GİDİLDİ?

24 Haziran seçimleri bizden kaynaklanan bir şey değildi. Ana muhalefet sürekli erken seçim talebinde bulunuyordu.

Esas adım 2019'da olacaktı. Cumhur İttifakı da olunca kararımızı bu yönde verdik.

ANKETLERDEKİ SON VERİLER

Rakam vermeden şunu rahatlıkla söyleyebilirim: meydanların dilini çok iyi bilirim. Bu ülkenin 81 vilayetini sürekli tanıyan ve bilen bir insanım. Şu anda kamuoyu araştırmalarına baktığımızda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Seçimin birinci turda açık ve net biteceği görülüyor.

300'ün üzerinde ciddi bir sandalye sayısı hedefliyorum. İttifak olarak bir sadakatimiz var. Bu sadakati koruyacağımıza inanıyorum.

50+1 ORANI

50-1 konusu birçok siyasi partiyi zamanla kenara koyacaktır. Bizim siyaset anlayışımız güven ve istikrar üzerine kuruludur. Bunlar yoksa başarı bekleyemeyiz.

AK PARTİ MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU ALAMAYACAK SENARYOSU

Ben milletime inanıyorum, ihtimaller üzerinden siyaset yapmam. Yaptığım toplantılarda ve mitinglerde nabzı yokladım. Kongrelerde salonların dışı ve içi gayet iyi. Meydanların dili yalan söylemez. Bu parlamentoya yansıyacaktır.

Ülkemin geleceği için hakikaten güçlü bir meclis istiyorsak bizi Cumhurbaşkanlığı'ndan yalnız bırakmamak gerekir.

AK PARTİ'NİN SEÇİM BEYANNAMESİ

Hesabını yapmadan hiçbir şeyin sözünü vermem. Muhalefetin başındaki zat, SSK'nın başındayken hastanelerimizin halini görüyorduk. Şimdi ben hastanelerimizle övünüyorum. 5 tane şehir hastanesinin açılışını yaptık. Önümüzde Ankara Bilkent var. Arkasındann da Elazığ ve Eskişehir var.

Biz 16 yıldır asla boş durmadık. Devraldığımız günden itibaren ücretlerin en fazlasını verdik. Emekliler dışında öğrencilere verilen 45 liralık bursu 500 liraya ulaştırdık. Doktorların, öğretmenlerin aldığı ücret belliydi. Bunlar Türkiye'yi takip etmiyorlar. 300 bine yakın yeni öğretmen aldık. Onların ücretleri bin liranın altındayken 3 bin lira haline geldi.

BÜYÜK USTALIK DÖNEMİNDE HEDEFLER NELER?

Biz yola çıktığımızda Türkiye'yi 4 unsurda geliştireceğiz dedik.

Şimdi yerli ve milli otomobili üretme adımı attık. Muhalefetin bizim şu anda nasıl bir otomobil yaptığımızdan haberi yok. Biz 2021'de bu otomobili üreteceğiz. Yerli otomobilin CEO'su olarak Mehmet Gürcan Karakaş isimli arkadaşımızı BOSCH'tan transfer ettik.

Bakanlık sayısı kesinlikle azalacak. Bizde ofisler olacak, kurullar olacak. Ofisler direk Cumhurbaşkanlığı makamına bağlı olacak. Makamın yükünü ciddi miktarda azaltacaklar. Bunları son hafta bütünüyle kamuya açıklayacağım. Bakanlar kurulundan bağımsız ve sivil olarak çalışacak. Teori ve pratiği iyi buluşturan, neticeye koşan, bizi bürokraside engellemeyen bir yapı olacak.

Kurullar çok daha üretken olarak. Her alanda ofisler olacak. Dünyadaki bütün sistemleri bu konuda inceledik. Bu çalışmaları yaparak adımlarımızı attık. Bütün bu çalışmalarla birlikte mevcut yapıyı kenara koyan bir yapı oluşturacağız. 7-8 Bakanlık olduğu gibi kalacak. Ofisler yetki olarak bakanlıkların üzerinde olmayacak.

Kurullar ise bakanlıklara geri dönüş sağlayacak.

Başkan yardımcıları kalacak, sayıları ihtiyaca göre değişecek.

Seçime bir hafta kala yapacağımız iş, yeni hükümet yapısını açıklamak olacak.

Bu sistem ne ABD'nin ne de Avrupa'nın bir taklitidir. Bu Türkiye'ye has bir sistem olacak.

MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

Listede adı olmayanlar kendi istekleriyle aday olmadılar.

PENSİLVANYA TARTIŞMASI

Başbakanlık dönemimde ve partiyi kurarken onunla görüşmem mümkün değil. Onlar için dava açıyorum ve kazanıyorum. Kılıçdaroğlu'na açtığım davalar devam ediyor. İnce, ben kiminle gittim, ne zaman gittim, açıklamıyor. Özür dileyeceksin, yalan üstüne yalan! Partimi kurarken oradan icazet almam mümkün değil. İcazeti verecek tek yetkili millettir.

İnce'yi arayan Amerikalılar kimler? İnce dürüstse bunu MİT'e, Adalet Bakanlığı'na söylesin. 85 koliyi ABD'nin Adalet Bakanlığı'na teslim ettik.

Bay Kemal, onunla ilgili bizim Cumhurbaşkanı adayımız kibar olacak diyordu ama baştan kibarlık kalmadı. Biz de karşımızdaki nasıl anlıyorsa öyle davranırız.

AK PARTİ-MHP İTTİFAKI

Bunun daha uzun bir yolculuk olmasını diliyoruz. 24 Haziran'dan sonra da devamı temennimizdir. Çok iyi kenetlenmemiz lazım. Burdaki dayanışmamızın getirisi Türkiye içindir. Basit bir yanlış olursa milletimiz kaybeder. Cumhur İttifakını güçlendirerek sürdürmemiz lazım.

Ortak miting için arkadaşlarımız görüşüyor. MHP ortak mitinge zannedersem pek sıcak bakmıyor. Gidilmedik yer bırakmayalım, ortaya iyi bir performans koyalım istiyoruz.

Ben Kürt kardeşlerimin de temsilcisiyim. Ben onların haklarını HDP'nin savunmadığı kadar savundum. Asimilasyonu biz ortadan kaldırdık. Onlar bunları savunur durumdaydılar. Şimdi yeni bir adım atıyoruz. Bölgenin fiziki noktada geldiği durumu Kürt kardeşlerim biliyor. Şimdi içerde olan kişi tutmuş Cumhurbaşkanı adayı oluyor. Hangi yüzle aday oluyor! CHP'de onu ziyarete gidiyor. Böyle bir mantık olur mu? Onun hapisten çıkmasını istiyorlar. Demokrasi bu değil, siyaset bu değil. Ben şahsen Diyarbakır'daki o 53 vatandaşımın ölümünü hazmedemiyorum. Eminim ki Kürt kardeşlerim de hazmedemiyordur. Bunların farkında olan Kürt kardeşlerim de HDP'ye dersini verecektir.

DIŞ POLİTİKA

Rusya ile stratejik bir bağlılığımız var. s-400 adımı çok önemli bir adım. Uçak krizine rağmen Rusya ile çabuk toparlandık.

3.HAVALİMANI

(Havalimanı ismi için) Atatürk Havalimanı diyorlar ama olmayan bir isim vermek faydalı olur. Bunu istişare ile çözeriz.

29 Ekim'de yeni havalimanımızı açıyoruz.

Millet bahçelerine başlıyoruz. 13 bin dönümlük alan dünyanın 1 numarası olacak.