MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan, Nazarbayev'i böyle karşıladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmek üzere Ankara'da bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ilk durağı Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı oldu.

Eklenme: 05 Ağustos 2016 15:32 - Güncelleme: 05 Ağustos 2016 15:43

İki liderin başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Kazakistan'dan 2 Ağustos'ta yapılan açıklamada "Gülen okullarının Nazarbayev ile Özal arasında ikili anlaşmalarla kurulduğu, kapatılmayacağı" belirtilmişti. Karşılama töreninde Muhafız Alayı tören kıtası ve 16 Türk devletini temsil eden askerler hazır bulundu. Nöbet platformunda ise Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayından askerler değil Polis Özel Harekat nöbet tuttu.
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk resmi konuğunu ağırladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev için resmi karşılama töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin 2 ve 3 nolu kapısının bulunduğu yolun kapalı olması sebebiyle Nazarbayev'i süvariler karşılamadı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törende dikkat çeken detaylar vardı.

NÖBETİ ASKER DEĞİL ÖZEL HAREKAT TUTTU

Protokol girişinde bulunan nöbet platformunda, daha önceki karşılama törenlerinden farklı olarak Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında görevli askerler değil özel harekatçılar nöbet tuttu.

MUHAFIZ ALAYI TÖREN KITASI KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazarbayev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Nazarbayev'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Nazarbayev, Muhafız Alayı tören kıtasını selamladı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Nazarbayev merdivenlerde Türkiye ve Kazakistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi.

Karşılama törenine Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar katıldı.
Erdoğan ile Nazarbayev, karşılamanın ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti.

EJDER'LER DE GÖREV ALIYOR

Polis Özel Harekat'ın kullandığı ve üzerinde hava savunma sistemi bulunan zırhlı araç 'Ejder'ler de güvenlik önlemi aldı. Özel eğitimli köpekler bomba araması yaptı.

"GÜLEN OKULLARI KAPATILMAYACAK" AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Kazakistan Eğitim Bakanlığı’ndan 2 Ağustos'ta yapılan açıklamada, FETÖ'ye bağlı 27 okulun kapatılmayacağı duyurulmuştu. Açıklamada "Okullar, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında bağımsızlıktan hemen sonra imzalanan ikili anlaşmalarla kuruldu" ifadelerine yer verilmişti.

hürriyet