Erdoğan: Mursi'nin unutturulmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Eklenme: 20 Haziran 2019 11:39 - Güncelleme: 20 Haziran 2019 11:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı basın mensuplarıyla Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Mursi'nin unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Bir ülkede seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı 25 dakika can çekişiyor ve orada hiçbir müdahale yapılmıyor

- Gazetecilik bir hakikat arayışıdır. Her gazeteci bir araştırmacıdır. Doğruların peşindeki insandır: Medya siyaseti dizayn etmenin bir aracı haline dönüştürülmemelidir. Biz basın yayın organlarının halk adına siyasetçileri denetlemesine asla karşı çıkmadık. Bilakis denetim aracı olan medyanın bir tahakküm aracına, siyaseti kendi istekleri doğrultusunda dönüştürmeye çalışmasına itiraz ediyoruz. Biz kibirli, yanlı, artniyetli bir gazetecilik anlayışına karşı çıkıyoruz.

- Gerçeklerin ortaya çıkması için canı pahasına çalışan gazetecilerimize şükran borçluyuyuz. Kalemini ve kamerasını terör örgütlerinin emrine verenler bizim nezdimizde asla gazeteci olamazlar. Bizi sık sık eleştirenlerin gözden kaçırdığı nokta bu. Biz sizden, bize dair haberleri etik çerçevesinde değerlendirmenizi bekliyoruz. Sizlerden sadece gerçekleri yazmanızı istiyoruz.

Erdoğan daha sonra yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantının bu kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.