MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan, Moskova’nın PYD davetinden rahatsız: Kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı, PYD ve YPG’lilerin Suriye görüşmelerine davet edilmesinin kabul edilemez edilemez olduğunu bildirdi.

Eklenme: 01 Kasım 2017 13:52 - Güncelleme: 01 Kasım 2017 13:53

‘Kuzey Suriye’deki otonom Kürt yönetiminin danışmanı’ sıfatıyla Reuters’e konuşan Badran Jia Kurd, Rusya’nın davetiyesi için, “Üzerinde çalışıyorum, yaklaşımımız olumlu” demişti. Jia, davetiyeyi geçen ay Rus yetkililere yaptıkları bir görüşmede aldıklarını belirtti.

‘Sorun yerinde çözüldü’
Cumhurbaşkanlığ Sözcüsü İbrahim Kalın, “PYD ve YPG’li olmayan Kürtlerin davet edilmesinde sorun görmüyoruz ama PYD ve YPG’lilerin ne Astana ne Cenevre sürecine davet edilmesi kabul edilemez” dedi.

Kalın şöyle devam etti: “Arkadaşların da müdahalesiyle o sorun yerinde çözüldü; benim de Ruslarla görüşmelerim oldu. Bundan sonra (PYD-YPG’nin davet edilmesi gibi) girişimleri hoş karşılamamızın mümkün olmadığını söyledim. Suriye’de beklentimiz oradaki terör örgütlerinin temizlenmesi ve siyasi geçiş sürecinin sağlanmasıdır.”

Sözcü, İdlib’deki TSK  mevcudiyetinin sürdüğünü, öncelikli amaçlardan birinin ateşkesin kapsamlı şekilde uygulanması olduğunu da belirtti.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye sorununa çözüm için Türkiye, Rusya ve İran’ın başını çektiği görüşmeler yapılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de bu süreç uyarınca ekim başına İdlib’e girmişti.

Türkiye PKK’yla bir tutuyor
Savaş boyunca Kürt güçleri, Türkiye’nin itirazı nedeniyle görüşme sürecine dahil edilmemişti. Türkiye PYD ve silahlı kolu YPG’yi PKK’yla bir tutuyor.

Şu an itibariyle YPG Suriye’nin yaklaşık dörtte birini elinde bulunduruyor. YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri son olarak IŞİD’in ‘başkent’i Rakka’yı ele geçirmişti.

RIA ajansı da Rusya’nın kasım ortasında Suriye’deki tüm tarafları bir araya getirebileceğini duyurmuştu. Bu taraflara cihatçı gruplar dahil değil.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantıya ‘tem etnik ve dini grupların, hükümet ve muhalefetin’ katılacağını söylemişti.

Putin’in Suriye özel temsilciliğini yürüten Aleksander Lavrentyev, söz konusu toplantının ABD tarafından da desteklendiğini belirtmişti.