MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Macron sen kimsin de Kıbrıs için konuşabiliyorsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon Yaşlıları Koruma Derneği programında önemli açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 18 Haziran 2019 23:24 - Güncelleme: 18 Haziran 2019 22:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine yönelik açıklamalarından dolayı eleştirdi. Erdoğan, "Macron sen kimsin de Kıbrıs için konuşabiliyorsun" dedi. Erdoğan, "Eskiden olduğu gibi bir telefon ve mektupla hizaya getirilebilecek bir Türkiye yok" ifadesini kullandı.


Konuşmasında, "Farklı alanlardan, farklı aktörlerce gerçekleştirilen operasyonların tek hedefi Türkiye'nin bekası ve milletimizin bağımsızlığıdır." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Ülkemizin son 17 yılda ekonomi, güvenlik, siyaset, diplomasi ve savunma sanayinde yakaladığı başarılar, birilerini çok ciddi şekilde rahatsız ediyor." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Trabzon Yaşlıları Koruma Derneğinin akşam yemeğinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

- Farklı alanlarda farklı aktörlerce gerçekleştirilen operasyonların tek hedefi Türkiye'nin bekası ve milletimizin bağımsızlığıdır. Ülkemizin son 10 yılda ekonomik, siyasi ve savunma sanayiinde yakaladığı başarıları bazılarını rahatsız etmektedir. 

- Savunma sanayisi ileri bir Türkiye, silah baronlarının işine gelmemektedir. Bizim yerli savunma sanayimiz yüzde 70'e çıkmıştır. Bizim buradan da elde ettiğimiz imkanlar yaklaşık 2.5 milyar dolardır. 

- Güvenliğini sağlamış bir Türkiye terör örgütlerini yönlendiren çevrelerin işine gelmemektedir. 

- Ülkemize yönelik artan tehditler artmaktadır. Fransa Doğu Akdeniz'deki sondaj gemilerinden neden rahatsızdır. 

-  Şu anda gemilerimiz bölgede. Dördüde bölgedeki sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimizin hakkını, hukukunu kimseye yedirmeyiz. Macron sen kimsin de Kıbrıs için konuşabiliyorsun. 

- Hava savunma sistemlerini güçlendirmek en doğal hakkımız. Birkaç gün önce Tacikistan'daydım. Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Hindistan devlet başkanları ile tek tek görüştüm. Putin ile yaptığım görüşmede, S-400'ler konusunda geri adım atmanın mümkün olmadığını söyledim. Bu dosya bizim için kapanmıştır. ABD bize Patriot vermek istiyorsa versin. 

- Dağları delerek İstanbul'a suyu getirdim. Melen'den, Istıranca'dan, boğazın altından suyu getirdik. İstanbul'daki su sıkıntısını çözdük.