MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Kürt sorunu yok, Kürt kardeşlerimizin sorunu var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars'ta, Haydar Aliyev Anadolu Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi ile Milli Eğitim Bakanlığı yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Eklenme: 17 Mart 2015 13:51 - Güncelleme: 21 Mart 2016 03:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kars'ta Haydar Aliyev Lisesi açılış töreninde konuştu.

Erdoğan Türkiye ve Azerbaycan'ın tek millet olduğundan bahsetti ve ünlü şair Vahapzade'nin İstanbul şiirini okudu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Bu okulun hizmete girmesi için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdiden Nevruz Bayramı'nızı tebrik ediyorum. Azerbaycan başta olmak üzere bu 5 bin yıllık ortak bayramımızın hayırlara vesile olmasını istiyorum. Dünyada barışın ve huzurun müjdecisi olmasını temenni ediyorum.

Azerbaycan sadece devletlerden bir devlet. Milletlerden bir millet değiliz. Biz iki devlet tek milletiz.

Ne diyor Vahapzade:

Bir ananın iki oğlu
Bir ağacın iki kolu
O da ulu, bu da ulu
Azerbaycan-Türkiye

Dinimiz bir, dilimiz bir
Ayımız bir, yılımız bir
Aşkımız bir, yolumuz bir
Azerbaycan-Türkiye

Anayurt'ta yuva kurdum
Ata yurda gönül verdim
Ana yurdum, ata yurdum
Azerbaycan-Türkiye

Azerbaycan'ın kurtuluşunu gerçekleştiren Kafkas İslam ordusunun yarısı bu toprakların yiğitleri diğer yarısı Azerbaycanları kardeşlerimizdir. Karabağ'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını Anadolu'daki vatandaşlar yüreğinde hissediyor.

Bugüne kadar Vahapzade'nin deyişiyle biz bir ananın iki oğluyuz. Kars tüm Türkiye'nin bir yansımasıdır. 1000 yıllık kardeşliğin nasıl olduğuna gelsin bir baksın.

Vatan ne demek azim ne demek Sarıkamış ne demek çok iyi bilir. Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur. Kürt kardeşlerimizin de her kesim gibi sorunları vardı. Biz 12 yılda herkesimin sorunlarına çözüm bulmaya çalıştık.

Hala aksaklıklar yok mu? Var. 12 yıl önce Kars'la şimdiki Kars bir mi? Burada havalimanı yoktu. Bakarsanız Ağrı'da, Iğdır'da, Eruzurm'da havalimanı.

78 milyonu biribirinden ayırmak yok. Daha güzel olacak. Hiç merak etmeyin. Her vatandaşımız nerede yaşarsa yaşasın bu ülkenin birinci sınıf vatnandaşıdır.