MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan körfez kokudan geçilmiyor demişti! O proje için 2 bin TL bütçe

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, hükümetin 2019 Yılı Yatırım Programı’nda İzmir’e ayrılan bütçeye tepki gösterdi.

Eklenme: 26 Şubat 2019 18:39 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 18:54

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “AKP Genel Başkanı her gün konuşuyor, her gün İzmir’e çatıyor. Körfez kokuyor diyor, ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ için 2 bin TL ödenek veriyor” dedi.

CHP’li Bakan, katıldığı bir televizyon programında yaptığı değerlendirmede, “Bir yandan Avrupa’nın kıskandığı IMF’ye borç verebilecek kadar sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuz iddia ediliyor… Diğer yanda Damat Bey ‘yapısal reformlardan’ bahsediyor…

AKP Genel Başkanı ise, önümüzdeki 3 yıl boyunca kamuda tasarruf ilan ediyor ve ‘zorunlu haller dışında yeni yatırım yok’ diyor… Şirketler konkordato ilan etmiş, üretim durmuş, vatandaş tanzim kuyruklarında… Ama AKP’nin belediye başkan adayları projeler sıralıyor…

2019 Yılı Yatırım Planı’nı incelediğimizde; Saray’ın İzmir’e yönelik yatırımcıklarının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarının yine çok gerisinde kaldığını görüyoruz” diye konuştu.

Müftülüğe 7.3 milyon TL bütçe

Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nin yapımı için geçen sene 600 bin TL bütçe ayıran Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bu sene proje için 2 bin TL, Efes Ören Yeri’nde yapılacak çevre düzenlemesi için 2 milyon TL, Kemeraltı ve çevresinde yapılacak restorasyon için ise 5 milyon TL katkı sunacağını belirten Bakan, “Diyanet İşleri Başkanlığı ise, sadece İzmir Müftülük Hizmet Binası’nın yapımı için 7 milyon 300 bin liralık bütçe ortaya koyuyor. İzmir’deki antik kentler ve ören yerleri kaderine terk edilmiş.

Konak’ın göbeğinde Antik Roma Dönemine ait kalıntıların ortaya çıkmasıyla ‘mutlak korunması gerekli alan’ ilan edilen alan sular altında… Tarihi Elektrik Fabrikası, eski Sümerbank Fabrikası’nın bulunduğu alan kaderine terk edildi.

Kamu yararına değerlendirilmek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredin dedik, çağrımıza kulak asmadılar. Öylece duruyor bu alanlar. İzmir’in kültürüne, İzmir’in turizmine bir kuruş yok!” ifadelerini kullandı.

Bakan, 4,5 kilometrelik Halkapınar-Otogar Metro hattı için 2018 yılında 21 milyon 500 bin TL bütçe ayıran ve 2019 yılında tamamlanacağını açıklayan bakanlığın, 2019 yılı için projeye sadece 30 bin TL bütçe ayırdığını söyledi. Bakan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülecek ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ kapsamındaki işler ve proje hazırlıkları için bu yıl sadece 2 bin TL ödenek ayırdı.

AKP Genel Başkanı her gün konuşuyor, her gün İzmir’e çatıyor. Körfez kokuyor diyor, ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ için 2 bin TL ödenek veriyor! İzmirliler her şeyin farkında, müsterih olsun Tayyip Bey” dedi.

"İZSU'nun kente yapacağı toplam yatırım tutarı Saray'ın yatırımcıklarını solladı"
Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin yerine yapılması vaadedilen 150 yatak kapasiteli, modern ve dijital alt yapıya sahip hastane için 2018 yılında 10 milyon olarak ayrılan bütçenin 2019 yılında 2 bin TL olarak belirlendiğini belirten CHP’li Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP’nin adayı her gün İzmirlilere vaatlerde bulunuyor… AKP’nin il başkanı ise ‘AK Parti bugüne kadar İzmir’e verdiği hiçbir sözü havada bırakmadı’ diyor… AKP; ihtiyaçtan, bilimden, doğadan, insandan yoksun sonunda atıl yatırımlara dönen çılgınlıklarla İzmirlilerin karşısına çıkıyor.

Ne oldu 697 milyon harcadığınız, şirketlerin ihaleye bile girmediği Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi? Geçmişte seçim vaadi olarak sunulan projelerin çoğunun esamesi okunmuyor.

Kentsel dönüşüm projeleri, termal turizm merkezleri, çeşitli gençlik ve spor tesisleri, kongre merkezleri, Ege Medeniyetler Müzesi, baraj yatırımları gibi vaatler buhar oldu…

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu İZSU Genel Müdürlüğü’nün kente yapacağı toplam yatırım tutarı Saray’ın İzmir’e yönelik vaatlerini de yatırımcıklarını da yine solladı.”