MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan isim tartışması başlattı! İstanbul'un adı Türkçe mi Rumca mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Yenikapı'da Enderun Teravihi namazına katıldı.

Eklenme: 02 Haziran 2019 16:12 - Güncelleme: 02 Haziran 2019 16:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan teravih namazının ardından vatandaşlara seslendi. Erdoğan konuşmasında "Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var" diye belirtti.

Peki İstanbul adının kökeni ne, Osmanlı bu şehir için hangi adları kullanıyordu?

Bu sorulara cevabı ise Erdoğan’ın imzasıyla Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak atanan Prof. Dr. Haluk Dursun veriyor.

“KÖKENİ RUMCA”

Haluk Dursun, bundan 7 sene önce Ayasofya Müzesi Başkanı'yken İstanbul'un adı ve tarihi üzerine açıklamalarda bulunmuştu. Dursun çıkan haberlerde, İstanbul'un Osmanlılar tarafından fethinden sonra birçok ismi olduğunu belirterek, bazı resmi isimlerin çok az kullanıldığını, bazılarının ise halk tarafından benimsendiğini söylemişti.

Dursun, İstanbul kelimesinin kökenini ise Rumca “şehre doğru” anlamına gelen “Stinpolis”ten geldiğini belirtmişti. Kelimenin kökeni “şehre” demek olan “stan”ve “şehir” anlamında olan “polis”ten geliyor.

EN ÇOK KULLANILAN İSİM "KONSTANTİNİYYE"

Dursun, İkinci Abdülhamit dönemine ait bir cep saatinde “Konstantinopolis” yazılı olduğunu belirterek şu ifadelerde bulunmuştu: “Bu dönem milli hassasiyetin en yüksek olduğu dönemdir. Ama saatlerinde Konstantinopolis yazılı.”

Osmanlı döneminde “isim takıntısı” olmadığını belirten Dursun, “Bunun bir istisnası var. Sultan 3. Mustafa hattı hümayunlarında özellikle 'İslam şehri' anlamına gelen İslambol'u kullanıyor” demişti. Dursun Osmanlı döneminde İstanbul için ise en çok “Konstantiniyye” isminin kullanıldığını ifade etmişti.

Yani…

Tarihçi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dursun’a göre, İstanbul kelimesi Rumca’dan gelirken, Osmanlı döneminde bir isim kavgası dahi yaşanmadı.

(Odatv)