MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan, İddia'daki 100 milyon dolarlık krize el koydu!

Maliye'nin isteğiyle iddaa'dan aktarılan gelir oranı yüzde 33'ten 26'ya düşürülünce kulüpler gelir kaybına uğramıştı. Krizin çözümü için Erdoğan devreye girdi.

Eklenme: 14 Ağustos 2009 09:09 - Güncelleme: 20 Şubat 2016 12:12

Özgener bu sıkıntıyı Başbakan'a iletti, Erdoğan "Merak etmeyin, hallederiz" dedi

KULÜPLERE müjde...Geçen sezon kulüplere TFF payıyla birlikte 197 milyon lira katkı sağlayan ve oynanmaya başladığı 2004'ten bu yana futbola 800 milyon lira kaynak aktaran iddaa'nın kısılan musluğu, Başbakan Erdoğan'ın krize el koymasıyla yeniden açılıyor.. TFF Başkanı Mahmut Özgener ile bir süre önce yaptığı özel görüşmede iddaa'dan kulüplere verilen payların azaltılması konusundaki sıkıntıyı öğrenen Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Faruk Özak'ın da ısrarıyla konuyla ilgili Rize'de mini bir "iddaa zirvesi" topladı. Zirve sonrasında da isim haklarında eski oranlara dönülmesi ve oynanma oranı üzerinden isim hakkı dağıtılması uygulamasından vazgeçilmesi kararı çıktı.

35 DAKİKA SÜRDÜ

ÖNCEKİ gün Rize'de oynanan Rize-F.Bahçe maçı öncesi Devet Bakanı Özak ve TFF Başkanı Özgener ile başbaşa bir süre görüşen Başbakan Erdoğan, daha sonra maçın devre arasında konuyla ilgili brifing aldı. Teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar'ın 35 dakikalık sunumunda, bütçe açığını kapatmak için Maliye Bakanlığı'nın isteğiyle bu sezon uygulanması planlanan sistemde kulüplerin geçen yıl elde ettikleri iddia gelirlerinde yüzde 30 ile yüzde 99 oranlarında kayıp yaşayabileceği ortaya konuldu. En az kayba uğrayacak olan G.Saray'ın bile geçen sezon 3 milyon 75 bin lira olan iddaa gelirinin, yeni sistemde 2 milyon 100 bin liraya düşeceğine dikkat çeken bürokratlar, yıllık 500 bin lira civarında gelir elde eden 3. lig kulüplerinin bu uygulamayla alacaklarının 20 bin lira seviyesine düşeceğini de dile getirdi.

MAÇA GEÇ KALDI

BRİFİNG nedeniyle Rize-F.Bahçe maçının 2. yarısına 20 dakika geç giren Erdoğan toplantı sonunda "Bu ciddi bir sıkıntı. Benim gibi sporun içinden gelen birinin kulüplerin böyle önemli kayıp yaşamasına izin vermesi mümkün değil. Maliye Bakanımız ile konuyu görüşeceğim. Değişikliği hazırlayın ve ilk Bakanlar Kurulu'na yetiştirin" diyerek eski uygulamaya geri dönülmesi talimatını verdi.

BAKAN Özak, "Biz kulüplere dağıttığımız oranı yüzde 33'den 35'e çıkarıp geliri arttırmayı hedeflerken, Maliye kendisine yüzde 7 kaynak yaratmak için bunu 26'ya indirdi.. Aradaki kayıp 100 milyon doları aşıyor.. Bu şekilde 2 ve 3. Lig kulüpleri kapılarına kilit vurur" dedi. Bu görüşü TFF Başkanı Mahmut Özgener de desteklerken, "Tüm kulüpler kan ağlıyor.. Her gün bizi arayarak durumun ciddiyetini dile getiriyorlar.. Sıkıntı büyük" ifadelerini kullandı.. Başbakan Erdoğan ise "Spora yakın bir siyasetçi olarak bu tip bir uygulama yakışık almaz.. Gereken düzeltmeyi yaparız" güvencesini verdi..

EN BÜYÜK DARBE 3. LİG'E

GEÇTİĞİMİZ sezona dek 'iddaa' kulüplerin isim hakkı olarak GSGM'ye elde ettiği toplam gelirin yüzde 33'ünün yüzde 10'u kadar ödeme yapıyordu. TFF payı çıktıktan sonra kulüpler geçen sezon toplam 197 milyon TL gelir elde etmişti. Ancak bu dağıtımda oynanma oranları dikkate alınmıyordu. Yeni uygulamada ise yüzde 10'luk oran yüzde 1'e indirildi.

AYRICA oynanma oranı üzerinden isim hakkı ödenmesi uygulamasına geçildi. Bu değişiklik geçen yıl kasasına en fazla para giren (3 milyon 75 bin TL) G.Saray'ın bile yüzde 30 oranında kayba uğramasına neden oldu. Ancak en büyük darbeyi TFF 3. Lig kulüpleri yedi. Geçen sezonki gelirlerinde yüzde 99 oranında kayba uğrayan kulüpler bile oldu.