MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan güneydoğu heyetine hangi talimatı verdi?

Erdoğan 23 Haziran Perşembe günü, Doğu ve Güneydoğu'dan gelen kanaat önderlerine iftar verdi. Erdoğan'ın iftarda yaptığı konuşmayı Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi yazdı:

Eklenme: 27 Haziran 2016 08:52 - Güncelleme: 27 Haziran 2016 08:58

İftara katılanlarla görüşen Selvi'nin yazısından önemli bölümler şöyle;

 PKK’YA SESİNİZİ YÜKSELTİN

Cumhurbaşkanı’nın masasındaki isimlerden olan ve Kürt sorunu konusunda kitapları bulunan Ömer Vehbi Hatipoğlu, Erdoğan’ın mesajındaki farklı bir noktaya dikkat çekti. “Cumhurbaşkanı bölge insanlarına ‘PKK’ya karşı sesinizi yükseltin’ dedi. ‘Yerel inisiyatifin sesini yükseltmesi lazım’ dedi. Devlet halkın arkasında durursa, sesini çıkarır. Bu yeni bir durum.” İftara katılanlar Cumhurbaşkanı’na hazırladıkları raporları iletiyor ya da daha kısa notlar verenler oluyor. Masada, Diyarbakır Büyükşehir belediye başkanlığına kim talip oldu, Farc modelini öneren kimdi? Bunları aktaracağım. Ancak önce masalar arasında konuşulanlara kulak kabartmakta yarar var.

 

- Şehir savaşlarında tahrip olan şehirlerin inşasının geciktiği yönünde eleştiriler duyuluyor. Cumhurbaşkanı’nın iftarında dahi konuşuluyorsa, homurtular var demektir. Hükümet elini çabuk tutmalı.

- Şehir savaşlarında siviller konusunda gösterilen hassasiyetin altı çiziliyor. Genelkurmay Başkanı Akar’ın sadece terörle mücadele konusunda konuşup, siyasi konulara girmemesinden duyulan memnuniyet dile getiriliyor.

BELEDİYELERE KAYYUM 

İftardan yansıyan bir fotoğraf karesi vardı. Eski bakanlardan Salim Ensarioğlu’nun, Cumhurbaşkanı ile tokalaşırken gülümsedikleri kare. Onu sordum. O fotoğraf karesinden son günlerin tartışma konusu, “Belediyelere kayyum” çıktı.

Salim Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Ziya Sözen’i göstererek, “Beni Diyarbakır Belediyesi’ne kayyum olarak atasınlar, bunun sonucuna katlanıp, 1 ay içinde şehit olmak istiyorum” diyor. Ben de “ ‘Şehit olmaya ne gerek var. Beni atasınlar. 2 yıl boyunca halka hizmet edeyim. Halk bu hizmeti görüp 2 yıl sonra beni seçsin’ dedim” diye anlatıyor. Karşılıklı olarak gülüşüyorlar. Ziya Sözen, Cumhurbaşkanı’na bir rapor veriyor: 1- Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması yerinde bir adımdı. Dokunulmazlığı olmayan belediye başkanı, din görevlisi, öğretmen ve sağlık görevlileri var.

2- Lice’deki uyuşturucu operasyonu Yüksekova’yı da içine alacak şekilde genişletilmeli.

hürriyet