Abone Ol

Erdoğan: Gözaltılar artacak diye düşünüyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 7 kişinin şehit olduğu terör saldırısına ilişkin olarak konuştu.

Erdoğan: Gözaltılar artacak diye düşünüyorum

HDP İlçe Başkanı ve Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü gözaltına alındığını hatırlatan Erdoğan, "Bu süreç içerisinde daha başkaları da alınacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Erdoğan şöyle dedi:

"Olay dün gece vuku buldu. Bu olayda ilk etapta 4 şehidimiz vardı, daha sonra 7'ye yükseldi. Tabii 10 kadar da yaralımız var. Hemen İçişleri Bakanımı oraya gönderdik, aynı zamanda genel başkan yardımcısı oraya gönderdim. Validen an be an bilgileri alıyorum. Şehit ailelerinin dördüyle görüştüm.

Aileler, 'Biz yıllardır aşiret olarak çok şehit verdik, bunlar bizi yıldıramaz' diyor. Ne olursa olsun mücadelemizi yılmadan devam ettireceğiz. Sonunda inanıyorum ki biz TC devleti ordusu, polisi, güvenlik güçleriyle bu işten galip gelecektir. Orada gerek HDP ilçe başkanı gerekse belediye fen işleri ilk etapta bunlar alındı. Bu süreç içerisinde daha başkaları da alınacaktır diye düşünüyorum."

Üçlü zirvede İdlib konuşulacak

16 Eylül’de Ankara’da Çankaya Köşkü’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek olan Erdoğan, zirvede ağırlıklı olarak İdlib'deki gelişmelerin konuşulacağını söyledi.

"ABD'de istediğimiz tavrı henüz göstermiyor"

"Koalisyon güçlerinin kendilerine göre yaptığı bazı çalışmalar var. Bizim onlarla da yaptığımız bazı görüşmeler var" diyen Erdoğan, Suriye sınırında ABD ile gerçekleştirilen ortak devriyeye ve kurulmak istenen güvenli bölgeye ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi bizim sınırımızda derinlik olarak baktığımızda Sayın Trump'ın daha önce 20  mil olarak ifade ettiği, yani 30 km civarındaki bir derinliği kapsayan bölgedeki çalışmalarımız silahlı kuvvetler mensuplarımız ile ABD'nin mensupları görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler neticesinde var.

Şu anda karşılıklı bir şekilde helikopterlerimiz bölgede hava harekâtı yürütüyorlar. Ancak bu hava harekâtı yeterli değil. PYD, PKK'ya karşı Amerika'nın tavrını çok önemsiyoruz. İstediğimiz tavır henüz yok. Bu tavrın gelişip, oluşması lazım.

Bir hafta önce Sayın Trump ile bir görüşmem olmuştu. Şimdi de BM Genel Kurulu'na gidiyoruz. Büyük ihtimalle Sayın Trump'la orada bir görüşmemiz olacak. Bu konuları tekrar ele alacağız ve bölgedeki çalışmalarımızı hassasiyetle yürüteceğiz."

Erdoğan Diyarbakır İl Binası önündeki ailelere seslendi: Yanınızdayız
Diyarbakır İl Binası önünde çocuklarının PKK tarafından kaçırdığı iddiasıyla oturma eylemi gerçekleştiren ailelerle ilgili de soruları yanıtlayan Erdoğan, şunları ifade etti:

"Bu annelerin duruşu sıradan bir olay değil. Burada canı yanan anneler. Evlat acısı nedir en iyi anneler bilir. Bu iş serbest bırakılmış olsa burada 28 aile falan değil ama binler orada olacak. Ama bir yerde korku olayı da var. Bütün bunlara rağmen şu anda sivil toplum kuruluşları da Diyarbakır'a gelmeye başladı. Analara şunu söylüyorum, bir defa biz devlet olarak yanınızdayız. Bundan hiç endişeniz olmasın. Bu süreci takip ediyoruz. Burada PKK siyasi uzantısı HDP, buna yapacakları bir şey varsa, onu yaparlar."

"HDP'nin kendini meşrulaştırma gayretine pirim vermeyiz"

Öte yandan Erdoğan, aileleri Meclise çağıran HDP'ye, "Bu işi adeta Meclis'e taşımak suretiyle kendilerini meşrulaştırma gayretine müsaade etmeyiz. Onlardan gelecek bir tedbiri yapmamıza gerek yok" sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan devamında, "Biz zaten gerekeni yapıyoruz. Nerede yapıyoruz? Gabar'da, Tendürek'te yapıyoruz. Biz bu süreci devam ettiriyoruz. Bunu devam ettirirken de terör örgütünün yıktığı binaları yeniden inşa ediyoruz. Bunları yapan biziz. Devlet burada varlığını sürdürüyor. Bunlar hiçbir zaman Kürtlerin savunucusu olduğunu söyleyenler Kürt kardeşlerimi her türlü cefanın içerisine soktular. Bu arada peyderpey sayı artıyor, daha da artacak diye düşünüyorum" diye konuştu.