MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan gelecek ay il gezilerine başlayacak, yeni partiye kayışları önlemeye çalışacak

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dün AKP'den istifa ederek yeni parti hazırlıklarını resmen ilan etti.

Eklenme: 09 Temmuz 2019 08:40 - Güncelleme: 09 Temmuz 2019 08:44

Sonbaharda partiyi kurması beklenen Babacan’ın kulislerde bundan sonraki adımının, olabildiğince geniş bir kesime hitap edebilmek için etkili ve güvenilir isimleri etrafında toplamak olacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise, Babacan’a karşılık gelecek aydan itibaren il gezilerine çıkacağı konuşuluyor.

Açıklamasında AKP’deki görevleriyle ilgili kısa bir bilgi veren Babacan, son yıllarda pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığı ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştuğunu, aklen ve kalben bir ayrışma yaşadığını vurguladı.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın kulis haberine göre, Babacan ekibinin kuracağı partiye AKP başta olmak üzere pek çok partiden katılımlar olacağı, hatta TBMM’de grup kuracak sayıya ulaşabilecekleri değerlendirmeleri yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise gelecek ay il gezilerine çıkma kararı aldığı belirtiliyor. Erdoğan’ın bu gezilerinin 31 Mart’ta AKP’nin kazandığı illere “teşekkür” ziyareti olduğu açıklaması yapılsa da zamanlamasına dikkat çekiliyor. Erdoğan’ın ağustos ayında başlayacağı gezilerle tabanda baskı yaratarak yeni partiye kayışları önlemeye çalışmayı hedeflediği kaydediliyor.

AKP hem ilkbahar hem de sonbaharda olağan olarak milletvekilleriyle kamp yapıyor. Bu yılki sonbahar kampının eylül ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Erdoğan’ın il gezilerinden sonra da milletvekilleriyle yapacağı kampın ana gündem maddelerinden birini de yeni parti hazırlıklarının oluşturacağı dile getiriliyor. Erdoğan’ın bu çalışmalarla, yeni sistemle birlikte parti içinden yükselen “Erdoğan partiden koptu, partiye ağırlık veremiyor” eleştirilerine karşı mesaj vermeyi hedeflediği kaydediliyor.

Öte yandan birçok AKP'li Babacan’ın kuracağı partinin hafife alınmaması gerektiğini dile getiriyor.