MedyaFaresi MedyaFaresi

Erdoğan: Fırat Kalkanı'nın ikinci ve üçüncü etapları olacak

Erdoğan, 16 Nisan'da yapılacak referandum için "Son iki hafta 'evet' tırmanışını artıracaktır" tahmininde bulundu.

Eklenme: 04 Nisan 2017 20:56 - Güncelleme: 04 Nisan 2017 20:57

"Bundan sonra tabii ki bu bir yol haritası var"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda NTV-Star TV ortak yayınında soruları cevaplıyor.

Erdoğan, 71 askerin şehit olduğu Fırat Kalkanı Harekâtı'nın birincisi aşamasının bittiğini söyledi ve "Bundan sonra tabii ki bu bir yol haritası var. Bu yol haritasının söylenmeyen adı konmayan ikinci üçüncü etapları olacak" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz için "kontrollü darbe" iddiasına değinen Erdoğan, "İspat edemiyorsa bu gayri ahlaki olmanın ötesinde benim edebimde ifade edemeyeceğim bir sıkıntıdır. 15 Temmuz’un şehidide bunu lanetleyecektir" dedi.

Referandumda iş dünyasının önemine değinen Erdoğan, "Şimdi bakıyorsun, modern bir Diyarbakır var. Bu Diyarbakır’ı biz inşa ettik" diye konuştu.

Yeni anayasa için “tek adamlık” eleştirilerinin yoğun olduğu hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Burada tek adamlık söz konusu değil. Yasama organı kalkmıyor yargıya daha fazla üye atıyor. Seçimin olduğu yerde tek adamlık olmaz” ifadesini kullandı.

Fırat Kalkanı: İkinci ve üçüncü etapları olacak

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

Fırat Kalkanı Harekatı’yla alakalı bu işin aslında isim olarak birinci etap diye nitelendirdiğim kısım bitti. Bu yol haritasının adı konmayan 2. 3. Etapları olacak. Olay sadece Suriye boyutunda giden bir harekat değil. Bu olayın Irak boyutu var. Bir Telafer olayı var Sincar olayı var, Musul’da aynı şekilde soydaşlarımız var. Orada şu anda üs olarak çalışmalarını yürüten askerimiz var. Musul’da DEAŞ’la çok ciddi darbeler indirdi onlara. Şu anda da bu üssümüzde Ninova muhafızları dediğimiz muhafızları yetiştirme görevi devam ediyor. Musul’un bundan önceki valisi şu anda Ninova muhafızlarının komutanı. Musul ağırlıklı Arap kardeşlerimizden oluşuyor. Bu üs bölgemiz buraya çok yakın mesafede ve 700’e yakın bir timimiz var. Onlar bu muhafızları yetiştirme çalışmalarını devam ettiriyor. Bu eğitimlerle zaman geldi peşmergelere de eğitimler yaptırıldı. Bu süreç için DEAŞ ciddi darbeler aldı.

Bu Haşdi Şabi meselesi üzerinde durmamız lazım. Bu terör örgütü Irak Meclisi'nden terör örgütü olmadığı şeklinde bir oylama ile geçti. Biz Haşdi Şabi’yi kullanırsanız sıkıntı olur dedik. Telafer’de bizim 400 bin Türkmen var. Sincar’ın durumu çok daha berbat. İkinci bir Kandil oluşturmanın gayreti var. Irak’ta aslında mezhebe dayalı Pers milliyetçiliğine yakın İran’a bir destek oluşturuluyor. Bir mezhep anlayışıyla bunu yayıyorlar. Bunu yayarken Pers milliyetçiliğine dayanıyorlar. İran’da bugün Azerilerde var ama Pers ağırlıkta. Uluslararası camiada bu işin çok daha farklı yerlere kaydığını göreceğiz. Onun için Suriye’de olayı yine mezhebi olarak ele aldığımızda mezhebi tutarlılığı olsa da olmasa da diyemeyiz. Zira bugün Suriye’nin başında bulunan kişi Şia değildir onun durumu çok daha farklı. Orada Şia olan Hizbullah var mesela. Bunlar Esed’le aynı değil. Bütün bu yapı içinde Suriye’de devam eden mücadelede DEAŞ sürekli zemin kaybediyor. Fakat merkezi yönetim kimin zemin kaybettiğine bakmıyor ben ne kazanıyorum buna bakıyor. Mesela Münbiç meselesinde DEAŞ diye bir şey kalmadı orada. Ama oraya bazı güçler zorla PYD ve YPG’yi sokmaya çalışıyor. Ama son dönemde insani yardım adıyla Rusya, Amerika ve Türkiye olarak biz de girdik. Bazı oradaki mahalleleri vesaire bizlerde almış durumdayız. Ama derdimiz orada bayrak göstermek değil.

“Münbiç’in gerçek sahipleri Araplar”

Münbiç’in gerçek sahipleri ağırlıklı yüzde 85 civarında Araplar. Biz oraya Münbiçli yerleşsin istiyoruz. ;Sayın Putin’e de bunu söyledik Amerikalı yetkililere de bunu söyledik. Şu anda müttefik diyebileceğimiz ülkelerden bu konuda hatırı sayılır görüntü çıkmıyor. Önce Münbiç sorununu halledelim sonra Rakka ile ne yapacağız kimlerle yapacağız bakalım. Eğer YPG ve PYD ile yapılacaksa biz böyle bir planın içinde olmayız. Türkiye’nin teröristle işi olmaz. Biz isteriz ki Amerika’nın da olmasın. DEAŞ’ı buralarda atmaya bizim gücümüz yetmiyor mu ki kalkacağız PYD’yi YPG’yi yanımıza alacağız. Bunlar hala genelkurmay başkanlarımız nezdinde konuşuluyor. Nihai bir karar henüz yok görüşmeler devam ediyor. Bugün sayın Putin’le görüşmem vardı bu konularda hem de taziyelerde bulunduk.

Kürkük’te bayrak krizi

Biliriz ki Kerkük bir Türkmen şehridir. Kürtlerin orada yaptığı iş bir işgal hareketidir. K.Irak yönetimine yanlış yapıyorsunuz çağrısı yaptım.

Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe” iddiası

Bu söz şehitlerimize büyük bir saygısızlıktır. Örtülü bir darbe diyorsa ispat etmesi lazım.

Marmaristen ayrılırken Ankara veya İstanbul dedim. İstanbul'a inmeden önce emniyet müdürünü aradım. Emniyet kuleyi halletti, pist aydınlatıldı ve indik. Kılıçdaroğlu bizde önce inip Bakırköy'e gitmiş.

Referanduma son 12 gün

Her geçen gün Evet'in tırmanışı devam ediyor. Son iki hafta 'evet' tırmanışı artıracaktır.

Tek adamlık eleştirisi

Burada tek adamlık söz konusu değil. Yasama organı kalkmıyor yargıya daha fazla üye atıyor. Seçimin olduğu yerde tek adamlık olmaz.

İki seçimin aynı anda yapılması istikrar hedefidir. İstikrar için 5 yılda bir seçim yapılması lazım. Değişiklikle kuvvetler ayrılığı zedelenmiyor. Partinin disiplinli olması yönetime güç katacak.
t24